Pod vianočným stromčekom nemôže chýbať kniha. Tak to má väčšina z nás. Knihy chceme dostávať, aj ich darovať. Ak je to aj váš prípad, pomôžeme vám uľahčiť vaše rozhodnutie, ktorú knihu vybrať. Či už pre seba alebo pre blízku osobu, ktorú chcete potešiť.

Redakcia Ženy v meste vám prináša päť svojich tipov na kvalitné knihy so silnými ženskými príbehmi a hrdinkami. Sú to príbehy písané ženskou optikou, príbehy pre ženy, ktoré prehodnocujú svoj život, rodinné drámy, ale aj unikátna kuchárska kniha pre všetky generácie.  

 

Katarina Durica: Slušné dievčatá plačú potichu

Vydavateľstvo Albatros

 

Katarina Durica vyrastala v Šamoríne. V súčasnosti žije s manželom a troma deťmi v Bruseli. Pracovala ako turistická sprievodkyňa na Blízkom východe a v severnej Afrike a pôsobila aj ako novinárka v Budapešti a informovala o situácii vidieckych žien vo východnej Afrike.

Román Slušné dievčatá plačú potichu sa v Maďarsku vypredal za 10 dní a má aj svoju divadelnú adaptáciu. Priblíži vám osudy troch žien z jedného paneláku, ktoré sa prepletajú s všadeprítomnou mafiánskou krutovládou v Dunajskej Strede na konci 90. rokov minulého storočia. Pamätáte si tieto roky?

Pri čítaní knihy sa na ne pozriete ženskou optikou a možno naberú úplne iný rozmer. V knihe sú opísané osudy troch žien, z troch rôznych generácií a predstavujú akési prototypy osudov mnohých ďalších žien. Katarina na tomto príbehu pracovala niekoľko rokov a zozbierala svedectvá vyše stovky obetí, preživších aj páchateľov.

Ak vás kniha zaujala, odporúčame aj jej ďalší román - Mestské líšky, ktorý vyšiel tento rok a čitateľom približuje tému vysťahovalectva z hladových dolín. Kriminálny príbeh, ktorý sa odohráva v Budapešti, Bruseli aj na Gemeri prináša sériu znepokojujúco úprimných priznaní troch žien, ktoré bojujú a hľadajú si svoju cestu životom.

So spisovateľkou Katarinou Durica si onedlho budete môcť u nás vypočuť aj podcast a prečítať pripravovaný rozhovor.

 

Tahar Ben Jelloun: Med a blen

Vydavateľstvo Albatros

Tahar Ben Jelloun je jedným z najprekladanejších francúzskych spisovateľov marockého pôvodu. Na konte má mnoho významných ocenení a bol viackrát nominovaný aj na Nobelovu cenu za literatúru.

Med a blen je pôsobivý román, v ktorom sa odvíja viacero príbehov. Ide stále o ten istý príbeh, ale vždy z pohľadu inej postavy. Zavedie nás do Maroka, do prístavného mesta Tanger začiatku 21. storočia, ale v spomienkach aj do vzdialenejších rokov. Táto kniha otvára témy rasizmu, korupcie, ale aj postavenia žien v spoločnosti. Je to príbeh napísaný podľa skutočných udalostí. Tragická dráma rodiny zničenej sexuálnym predátorom. Ale popri tom otvára aj viacero iných veľmi dôležitých a citlivých tém.

Tou prvou je rozpadávajúci sa vzťah starnúcich manželov Mourada a Maliky, ktorý úplne rozvráti samovražda ich šestnásťročnej dcéry
Samie, obete pedofila. Nič netušiaci rodičia sa dozvedia o dcérinom desivom zážitku až z jej denníka, ktorý objavia po jej smrti. Do života im vstupuje aj mladý emigrant z Mauritánie, ktorý sa ocitá v tejto rodine a spolu s ním môžete tiež uvažovať nad tým, ako sa so starnúcich manželov môžu stať doslova nepriatelia, ktorí si ničia navzájom život.

Cez dialógy Samie so svojou kamarátkou zase uvažujete nad tým, ako veľmi aj v arabskom svete záleží na tom, v akej rodine vyrastáte. Tá Samiena neuznáva, aby sa ženy zahaľovali a nezakazuje im sedieť na terase reštaurácie. Študujú a Samie miluje poéziu. Popri tom čoraz častejšie vo svojom okolí sledujú, že spoločnosť sa uberá iným smerom. No a nakoniec téma korupcie – Mourad je ňou atakovaný každý jeden deň. Zlomovým okamihom štátneho úradníka je deň, keď prijal prvú obálku s úplatkom. Donútila ho k tomu jeho manželka? Je aj toto dôvod, prečo je ich manželstvo v troskách? 

 

Elizabeth Strout: Volám sa Lucy Bartonová

Vydavateľstvo Inaque

Elizabeth Strout má na konte desiatky románov. Za jeden z nich, ktorý  sme vám ponúkli aj v našom letnom výbere získala Pulitzerovu cenu. Konkrétne za poviedkový román Olive Kitteridgeová. 

Tento raz na knižný trh prichádza voľná románová tetralógia Volám sa Lucy Bartonová, Všetko je možné, Ach Wiliam! A Lucy pri mori. U nás dostupné v preklade sú prvé dve knihy. Prvú menovanú kritika označila za „román o láske, najmä tej komplikovanej medzi matkou a dcérou, alebo ako neskutočne milosrdný súčasný román o láske, túžbe a húževnatosti vo veľmi dysfunkčnej rodine“.

Je to opäť kniha, v ktorej autorka nezaprie svoj skvelý rozprávačský a pozorovací talent. Talent opísať aj to, čo mnohým uniká aj keď to je veľmi podstatné. Lucy Bartonová sa pomaly zotavuje v nemocnici po operácii. Mal to byť jednoduchý zákrok a ona nakoniec zostáva týždne zatvorená v nemocničnej izbe. Času na premýšľanie ma viac než by chcela. Doma zostali dve malé dcéry a za ňou prichádza matka, ktorú nevidela niekoľko rokov.

Ako sa však rozprávať s matkou, s ktorou ste si za celý život nepovedali toľko ako pri nemocničnom lôžku? Aké témy prídu na pretras? Zdá sa, že klebetenie o ľuďoch z Lucinho detstva im umožňuje znovu si k sebe nájsť cestu. ALE to si žiada aj rozhovory, ktoré prinášajú napätie a otváranie tém, ktoré bolia. Ak ste sa niekedy snažili rozprávať s rodičmi
o témach, o ktorých sa v rodine nehovorí, dokonale pochopíte Lucy a určite sa v nej nájde nejeden z nás. Túžba vyriešiť si bolesti z detstva býva veľká. Sú však aj naši rodičia na tom rovnako a sú na to pripravení? Čo by sa stalo, keby ste sa s nimi ocitli v jednej miestnosti, z ktorej niet úniku?

Je to opäť kniha, v ktorej autorka nezaprie svoj skvelý rozprávačský a pozorovací talent. Talent opísať aj to, čo mnohým uniká aj keď to je veľmi podstatné.

 

Nová kuchárska kniha: zostavila Terézia Vansová

Vydavateľstvo Tatran

Áno, kuchárskych kníh je neúrekom! Ale sú aj také, ktoré prostredníctvom receptov prezradia viac. Lebo ako v doslove knihy píše scenárista Jozef Koleják, recept je pamäť.

Terézia Vansová je jednou z našich najvýznamnejších spisovateliek 19/20. storočia, zakladateľka a redaktorka prvého ženského časopisu na území dnešného Slovenska Dennica, funkcionárka ženského spolku Živena. Kniha ponúka pohľad na to, ako sa varilo a stolovalo na prelome storočí, ale cez Vansovej poznámky spoznávame aj jedinečný pohľad na to, ako sa pozerala na ženu a jej úlohu v domácnosti. Novú kuchársku knihu napísala z receptov, ktoré do Dennice posielali čitateľky v rokoch 1898-1908. Má za sebou tri vydania. Z toho posledného, z roku 1930 vychádza aj najnovšia verzia. Nádherne sa s ňou doslova vyhrala editorka Jana Piroščáková, ktorá ju pretlmočila do súčasného jazyka, ale zároveň zachovala čaro obdobia, ktoré nám približuje.

Táto kniha je ideálnym darčekom!

 

Denisa Fulmeková: Úzkosť

Vydavateľstvo Slovart

 

Denisa Fulmeková doposiaľ vydala sedemnásť kníh. Z tých posledných najviac zarezonovali: Konvália, Doktor Mráz či Agáta. Tento raz prichádza s novelou Úzkosť. Ako sa na prebale knihy píše – je to odvážne čítanie o veciach, ktoré nikoho z nám neminú a myslím, že táto veta dokonale vystihuje obsah knihy. Ak máte okolo päťdesiatky a dostávate sa na akúsi pomyselnú križovatku vo svojom živote, asi veľa hodnotíte a zamýšľate sa. Inak na tom nie je ani Arleta, hlavná postava tohto príbehu.

Spisovateľka, ktorá je manželkou, matkou, dcérou, kamarátkou a hľadá odvahu odložiť všetky svoje masky a žiť v pravde. A to v dobe, keď okolo zúri korona a stretávanie sa s inými obmedzujeme na minimum.