Americká spisovateľka Marie Benedict „vyťahuje“ z histórie zaujímavé, múdre, inšpiratívne, ale najmä zabudnuté ženy. Už sme vám ponúkli príbeh manželky, výnimočnej ženy britského premiéra Clementine Churchillovej, matematičky Milevy Marićovej, herečky a vynálezkyne Hedy Kieslerovej, či biofyzičky Rosalind Franklinovej.

Na záver sme si nechali meno ženy, ktoré pozná celý svet a pritom, čo vlastne vieme o kráľovnej detektívok? Poďte spolu s nami odlahliť Tajomstvo Agathy Christie cez optiku americkej spisovateľky Marie Benedict.

Agatha Christie - najpredávanejšia autorka 

Meno tejto britskej spisovateľky má prívlastok najpredávanejšia či najprekladanejšia autorka všetkých čias. Hovorí sa o dvoch miliardách predaných kníh, v podstate ju predbehla len Biblia a William Shakespeare.

Žena s tajomnými príbehmi však sama skrývala tajomstvá a o jednom z nich nikdy nehovorila. Jej záhadné niekoľkodňové zmiznutie je dodnes predmetom špekulácií a sama som bola zvedavá, prečo sa americká spisovateľka Marie Benedict rozhodla vybrať si práve túto osobnosť za hlavnú hrdinku svojho románu.

„Som spisovateľka na misii. Len máločo zbožňujem väčšmi, než keď sa mi podarí natrafiť v minulosti na dôležitú zložitú ženu a vyniesť ju na svetlo súčasnosti, kde môžeme konečne pochopiť rozsah jej prínosu a preniknúť do podstaty problémov modernej doby, “ povedala Marie Benedict. Prečo si ale tentoraz vybrala ženu, ktorá je známa? Dokonca slávna? Spisovateľku, ktorá je považovaná za najúspešnejšiu spisovateľku všetkých čias?

Marie Benedict priznáva, že aj ju to najskôr odradzovalo od písania. Aj ja sama som si nechala z pätice kníh, ktoré ponúka náš knižný trh, práve túto ako poslednú. Lenže potom prichádza pokušenie....

Článok v novinách, že sa našla Agatha Christie. Foto - wikipedia.org 

„Keď som sa dozvedela o jej zmiznutí v roku 1926 – ktoré pôsobilo ako vytrhnuté zo stránok jej kníh - začala ma táto svetoznáma žena ešte viac fascinovať. Čo sa jej stalo počas tých jedenástich dní, keď ju nevedeli nájsť? Zmizla vlastným pričinením alebo za to mohol niekto iný? Utekala pred vlastným životom, aby si vytvorila úplne nový? Taká talentovaná autorka zápletiek predsa nemohla byť obeťou vo vlastnom zmiznutí,“ tvrdí autorka knihy Tajomstvo Agathy Christie Marie Benedict.

A tak sa na stránkach jej knihy rozohráva v podstate taká malá detektívka. Bestsellerová autorka predstavuje napínavú rekonštrukciu jednej z najslávnejších udalostí literárnej histórie.

Život malej Agathy

Agatha Mary Clarissa Millerová, sa narodila 15. septembra 1890 v anglickom meste Torquay ako tretie a najmladšie dieťa v rodine burzového makléra. Bola prakticky ešte dieťa, keď jej zomrel otec a matka sa musela obracať, aby dokázala udržať nad vodou zámožné rodinné sídlo, v ktorom Agatha vyrastala. Jej život podliehal prísnym pravidlám slušného správania.

Hovorí sa, že k písaniu ju priviedla súťaživosť so sestrou. “S Magde sme veľa čítali. To ona ma vlastne zoznámila so svetom detektívnych románov. Počas studených zimných večerov v Ashfielde, keď som mala asi sedem či osem rokov, zaviedla ritual, že mi nahlas čítala pred spaním príbehy sira Arthura Conana Doyla. Pokračovala v ňom, až kým sa nestala manželkou Jamesa Wattsa, a potom som prebrala opraty do vlastných rúk. Kniha, vďaka ktorej som prepadla tomuto žánru, sa volala Prípad Leavenworth od Anny Katharine Greenovej, čo vyšla dobrých desať rokov pred prvým príbehom Sherlocha Holmesa od sira Arthura Conana Doyla.”

Mladučká Agatha sa sestre zverila, že by chcela napísať detektívku na jej starom písacom stroji. Jej o jedenásť rokov staršia sestra, ktorá sa už v minulosti snažila o niečo podobné, ju však schladila a tu sa to vlastne všetko niekde začalo.

“Ja že nedokážem napísať detektívku? Madgine povýšenecké slová a nadradenosť ma pobúrili, ale prijala som ich ako výzvu.” Neskôr sama Agatha svoj vzťah so sestrou hodnotila ako odhodlanie sestry zoceliť ju a dodať jej odvahu a odhodlanie.

Poslušná manželka Agatha Christie

Rovnakou výzvou pre ňu bolo aj jej prvé manželstvo. Ťažko povedať, či bol dôstojník Archibald Christie poznačený vojnou, alebo bol “jednoducho taký”, ale aj cez ich manželstvo možno sledovať, aká tenká je hranica medzi láskou a nenávisťou. Ako ľahko sa z toho, čo ste na druhom milovali, stáva prostriedkom hádok a “bolesti hlavy”, ako sa píše v knihe Tajomstvo Agathy Christie.

Agatha Christie s manželom Archibaldom (vľavo) v roku 1922.  Foto - wikipedia.org

V románe sa opäť nájdu mnohí, ktorí nevedia pochopiť, ako to, že čo kedysi na vás váš partner miloval, ho teraz privádza do zúrivosti. Starostlivo plánujete témy rozhovorov, snažíte sa mať správnu intonáciu i tón hlasu, lebo toho druhého už prakticky všetko rozčuľuje.

“Čakala som, že Archie, ktorý sa vráti z vojny, bude ten istý Archie, ktorý do nej odišiel. Tento kedysi energický tajomný muž bol nepokojný i pokojný zároveň. Cez jeho smútok som v ňom nedokázala čítať, no jeho záhadnosť nebola romanticky pútavá ako kedysi. Zdalo sa, že všetky každodenné stresy iba prehlbujú jeho zlú náladu a niekedy sa stávalo, že aj ten najslabší zvuk odštartoval jeho bolesti hlavy a záchvaty zúrivosti.”

Agatha žila v tom, čo jej vštepovala vo výchove jej milovaná matka. Muž si vyžaduje pozornosť a vedenie. Žiadnemu mužovi sa nepáči, keď ho niekto vidí na dne, hovorila mama.

Autorka knihy Tajomstvo Agathy Christie ich manželstvo opísala ako manželstvo neurotického muža a ženy, ktorá si predsavzala, že je jej povinnosťou, urobiť ho šťastným. Ešte aj ich dcéra bola na vedľajšej koľaji, len aby on bol na prvom mieste.

 

Knihu si môžete ONLINE kúpiť tu: 

“Pustila som sa do vytvárania života, o ktorom som sa nazdávala, že po ňom Archie túži. Varila som podľa receptov, o ktorých som vedela, že ich zbožňuje a večerali sme sami. Zmiernila som svoju prirodzenú veselosť a prestala som toľko tárať, lebo Archiemu sa to zdalo príliš sentimentálne a viac než únosne presladené. Každý večer som sa modlila, aby nenastala žiadna pohroma. Iba poriadok mohol Archiemu zlepšiť náladu a mala som ho na starosti ja.”

Kedy popri tom písala? Na to stačí jedna veda z románu Marie Benedict: „Moje písanie je ako neviditeľná niť v látke našich životov.“

Až prišiel zlom

Z tohto začarovaného kruhu Agatha vyšla až v okamihu, keď sa jej zrútil svet smrťou milovanej mamy. Písal sa rok 1926 a nasledujúce mesiace priniesli do jej života smútok, opustenosť, manželovu milenku, snahu o rozvod...až prišiel december a jej záhadné zmiznutie. Kniha mapuje jedenásť dní počas, ktorých bola Agatha Crhistie nezvestná.

Vyšetrovatelia objavili jej prázdne auto na okraji hlbokého ponurého rybníka a vo vozidle zostal kožuch aj napriek mrazivej noci. Nikto netušil, kde sa nachádza. V Anglicku sa rozpútalo bezprecedentné pátranie po úspešnej autorke záhadných románov.

O jedenásť dní sa Agatha objavila, no rovnako tajomne ako zmizla. Agatha Christie sa podľa dostupných zdrojov k tejto téme nikdy viac nevrátila. Špekulovalo sa o strate pamäti, pomste manželovi – keďže zmizla hneď potom, ako jej oznámil, že sa chce rozviesť a znovu oženiť.

Narazíte však určite aj na teóriu, že to bol len reklamný ťah pred vydaním novej knihy. Čo z toho považuje za najpravdepodobnejšie spisovateľka Marie Benedict, si môžete prečítať v knihe Tajomstvo Agathy Christie.

„Podľa mňa bola Agatha zriedkavým príkladom ženy, ktorá využila svoje zručnosti, talent a odhodlanie, aby ušla pred obmedzeniami svojej doby – pred obmedzovaním žien – a vybojovala si kontrolu nad vlastným životom,“ uzatvára Marie Benedict. Agatha Christie zomiera ako 85-ročná.

Väčšiu časť života napokon prežila po boku o 15 rokov mladšieho manžela, archeológa Maxa Malowana.

Inšpiráciu prečo si prečítať knihu Tajomstvo Agathy Christie, hľadajte aj v našom podcaste:

Alebo vo svojom obľúbenom prehliadači:

PodBean: https://bit.ly/2W2UsJG

Spotify: https://spoti.fi/2IxSFoa

iTunes: https://apple.co/39HzT9B

Google podcast: https://bit.ly/38Lsg0U