Nový premiér Ľudovít Ódor si v pondelok (15.5.2023) prevzal od svojho predchodcu Eduarda Hegera Úrad vlády SR. Urobil tak potom, ako ho prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala do funkcie.

"Budeme sa snažiť pokračovať vo všetkom, čo bolo dobré, a, samozrejme, na druhej strane budeme chcieť prinášať nejaké nové témy. Témy, ktoré sú aj o budúcnosti Slovenska, o tom, ako by sme sa mohli posunúť medzi úspešné krajiny 21. storočia," vyhlásil nový premiér.

Je to prvýkrát v histórii Slovenska, keď krajina bude mať úradnícku vládu, ktorej členmi nie sú nominanti politických strán, ale nestranícki odborníci a odborníčky. 

Úradnícka vláda má štyri ženy

V prvej úradníckej vláde v histórii Slovenska budú sedieť 4 ženy. Podpredsedníčkou vlády zodpovednou za plán obnovy a využívanie eurofondov bude Lívia Vašáková, súčasná generálna riaditeľka Sekcie Plánu obnovy na Úrade vlády Slovenskej republiky. Predtým pôsobila ako vedúca Sekcie ekonomických analýz na Zastúpení Európskej komisie na Slovensku a na generálnom riaditeľstve pre energetiku v Európskej komisii v Bruseli.

Na čele ministerstva kultúry bude teatrologička Silvia Hroncová, bývala riaditeľka Slovenského národného divadla, ktorá do roku 2019 viedla Operu Národného divadla a Štátnej opery v Prahe a dnes je výkonnou riaditeľkou mediálnej spoločnosti Film Europe na Slovensku a v Českej republike.

Silvia Hroncová.  Foto - wikipedia.org

Ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny bude sociologička Soňa Gaborčáková, súčasná štátna tajomníčka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, kde sa zaoberala rodinnou a sociálnou politikou ministerstva.

Rezort spravodlivosti povedie súdkyňa z povolania a bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová.

Jana Dubovcová dostala od prezidenta Andreja Kisku v roku 2019 štátne vyznamenanie, Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, o ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj práva a spravodlivosti.  Foto TASR - Pavel Neubauer

Ministrom financií bude Michal Horváth. Ministerstvo vnútra povedie Ivan Šimko. Šéfom ministerstva obrany bude Martin Sklenár. Na post ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí nastúpi Miroslav Wlachovský. Ministrom hospodárstva bude Peter Dovhun.

Za ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vymenuje prezidentka Jozefa Bíreša. Ministrom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie bude Peter Balík. Na čelo ministerstva dopravy nastúpi Pavol Lančarič. Pozíciu ministra zdravotníctva obsadí Michal Palkovič. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu bude viesť Daniel Bútora. Ministrom životného prostredia sa stane Milan Chrenko.

Prvá úradnícka vláda v histórii

Vláda odborníkov a odborníčok, prvá v histórii Slovenska, nahradí dočasne poverený kabinet Eduarda Hegera, ktorý koncom minulého týždňa požiadal prezidentku o zbavenie poverenia viesť vládu. Rozhodol sa tak po tom, ako ohlásili odchod z vlády ministri Samuel Vlčan i Rastislav Káčer a prezidentka neprijala ani jeden z jeho návrhov, ktoré považoval za stabilnejšie než vymenovanie úradníckej vlády.

Nový premiér Ľudovít Ódor poďakoval predchádzajúcej vláde za všetko dobré, čo po nich zostalo. Za výhodu svojej vlády Ódor považuje, že sa nemusí "hádať v priamom prenose a vybíjať v politických súbojoch" a môže sa tak plne sústrediť na to, čo potrebuje Slovensko.

Uvedomuje si, že jeho vláda nastupuje v neľahkom období. Heger zaželal svojmu nástupcovi veľa odhodlania a síl. Ódor podľa neho ukázal, že je odolný voči akémukoľvek politickému súboju. "Hlavne, aby sa novej vláde podarilo priniesť na Slovensko väčší pokoj a aby nás bezpečne priviedli k predčasným parlamentným demokratickým voľbám," skonštatoval.

Prezidentka Čaputová o vláde Ľudovíta Ódora

Prezidentka Zuzana Čaputová zverejnila zoznam členov a členiek vlády odborníkov. Premiérom sa stane doterajší viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor. Vládu odborníkov vymenuje hlava štátu v pondelok (15. 5.). 

S vládou Ľudovíta Ódora sú spojené očakávania smerujúce k upokojeniu situácie aj praktickým riešeniam. Prezidentka Zuzana Čaputová to uviedla v príhovore po vymenovaní nového kabinetu. Zároveň poďakovala za službu odchádzajúcej vláde Eduarda Hegera.  

"V rámci agendy vlády očakávame čo najlepší a najpragmatickejší výkon. Či už ide o implementáciu reforiem, napríklad v oblasti spravodlivosti, školstva, napĺňanie ďalších míľnikov plánu obnovy, ale určite aj v oblasti prípravy štátneho rozpočtu a krokov k udržateľnosti verejných financií," skonštatovala prezidentka.