Podpredsedníčka vlády zodpovedná za plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Lívia Vašáková chce, aby financie z plánu obnovu aj iné prostriedky z Európskej únie (EÚ) boli využité čo najprospešnejšie. Označila to zo svoju prioritu po svojom vymenovaní do funkcie.

Noví ministri predstavili svoje priority po tom, ako prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala vládu odborníkov na čele s Ľudovítom Ódorom.

Lívia Vašáková a jej priority

Lívia Vašáková, ktorá za najlepšie rozhodnutie od novembra 89 považuje vstup Slovenska do EÚ a ako najväčšiu chybu vníma zanedbania školstva, vyštudovala podnikový manažment a európske štúdiá na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

Lívia Vašáková.  Foto TASR - Jaroslav Novák

Vo vzdelávaní neskôr pokračovala na univerzitách v Linzi, Mníchove, v Aix-en-Provence, v Ľubľane a v Hamburgu. Ako kariérna úradníčka dobre pozná dobre prostredie inštitúcií Európskej únie. Osem rokov pracovala v Európskej komisii ako ekonomická analytička na Generálnom riaditeľstve pre energetiku, kde sa zameriavala na hodnotenie dosahov legislatívy.

Vašáková viedla plán obnovy

Na pôde Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku viedla tím ekonomických analýz. Od roku 2020 pôsobila v slovenskej štátnej správe ako generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy na Úrade vlády SR. Táto sekcia zároveň plní funkciu Národnej implementačnej a koordinačnej autority (NIKA) – koordinuje realizáciu plánu obnovy na národnej úrovni a komunikuje s Bruselom pri žiadostiach o platby.

V marci tohto roka ešte ako generálna riaditeľka NIKA poslala list poslancom a upozornial ich, že neschválenie viacerých legislatívnych návrhov ešte v aktuálnom volebnom období Národnej rady (NR) SR by znamenalo zásadné ohrozenie plnenia plánu obnovy a možnú stratu súvisiacich finančných prostriedkov.

Kocom marca napokon Európska komisia poslala Slovensku druhú platbu z Plánu obnovy a odolnosti v hodnote 709 miliónov eur. Celková hodnota druhej platby je 814 miliónov eur, časť z nej ale už komisia Slovensku dala. „Slovenský plán obnovy nie je v troskách. Naopak patríme medzi lídrov,“ uviedla vtedy Lívia Vašáková.