Vynechajte preplnené obchodné centrá a užite si predvianočné nakupovanie celkom inak. Bratislavský Urban Market, ktorý organizuje nezisková organizácia Čerstvé Ovocie, je už dlhšie značkou kvality, ktorá každoročne prináša mladú módu, dizajn, šperk, doplnky a veľa sprievodného programu.

Urban Market nie je len o nakupovaní, ponúka chutné jedlo, koncerty, tvorivé dielne, filmy a dokonca i tancovačky do rána v spriatelených kluboch. Zajtra sa toto podujatie začína v krásnych priestoroch Pisztoryho paláca na Štefánikovej ulici v Bratislave a potrvá celý víkend.

Ak teda hľadáte niečo viac než neosobné darčeky z masovej výroby, Urban Market je pre vás to pravé. Našu pozornosť sme zamerali na výber dizajnérov skupiny Denamit, ktorá zastupuje širokú škálu dizajnérskych odborov a podporuje mladú profesionálnu dizajnérsku tvorbu.

Na dizajnérskych darčekoch je najlepšie to, že vedia pobaviť a nesú príbeh, ktorý sa začína i končí slovenskou výrobou. Šperky, ktoré by ste sprvu chceli zjesť, lebo vyzerajú ako pravé čokolády, plstené stojany na servítky či kancelárske pomôcky v tvare zvieratiek, farebné tenisky, kde v páre je jedna iná ako druhá, čičmianske drevené hračky a mnoho iných výrobkov made in Slovakia.

 

Kabát z kolekcie Magika Fantastika, Lenka Sršňová www.lenkasrsnova.com/collections/magika_fantastika,      Biovázy, Mira Podmanická a Markéta Nováková http://bio-vazy.blogspot.sk/

 

 

  Vianočné ozdoby z plste z dielne značky Designend http://designend.sk/    

 

 

Kohúty: Vytvorené na Slovensku, http://www.vytvorenenaslovensku.sk/

 

 

K Vianociam patrí zdobenie stromčeka, a preto v širokej ponuke dizajnérskych značiek Denamitu nebudú chýbať ani vianočné ozdoby. Designend je známy hlavne pre prácu s jedným z najkrajších materiálov – plsťou. Vytvára z nej zvieratká, ktoré slúžia ako stojany na servítky alebo kancelárske potreby a najnovšie ponúka i vianočné ozdoby z plste.

Ak ste milovníkmi ľudovej kultúry, zbystrite pozornosť pri projekte „Vytvorené na Slovensku“. Autorkami tohto projektu sú Nina Šošková a Lenka Sršňová, ktoré sa rozhodli, že je načase ľuďom zábavnou formou sprístupniť naše tradície. Vytvorené na Slovensku ponúka suveníry, tvorivé dielne i odborné prezentácie.

 

Biovázy, Mira Podmanická a Markéta Nováková

 

Duo Mira Podmanická a Markéta Nováková vytvorilo spoločne líniu váz – Biovázy. Rozmanité štruktúry porcelánových váz pripomínajú trojrozmerný herbár. Vázy sú výsledkom spolupráce sochárky a dizajnérky, ktoré sa pri štruktúrach inšpirovali rastlinami a hmyzom.

Záplava módnych kúskov v obchodíku Denamitu odbúra predsudky, že slovenská móda je nenositeľná alebo určená len pre modelky. Kto neskúsil, nevie, aké lichotivé je dať si ušiť šaty na mieru u návrhára, či kúpiť si jeden jediný dizajnérsky kúsok, ktorý nielen že nik iný nebude vlastniť, ale bol dôsledne spracovaný v etických a ekologických podmienkach.

 

Vesta z kolekcie King size od Barbory Kubičkovej

 

Barbora Kubičková je mladá odevná dizajnérka, ktorej posledná kolekcia zamierila do nášho detstva, keď sa nám všetko zdalo akosi priveľké. Pohrala sa s mierkou detailov a ak si teraz predstavujete veľké gombíky, predstavte si ešte väčšie.

 

Zuzana Kedroňová, šaty inšpirované Islandom

Kolekcia šiat od Zuzany Kedroňovej je inšpirovaná Islandom, nádhernou krajinou, kde sú ľudia prepojení s prírodou. Práve tá sa objavuje v autorských potlačiach a jej príjemne ladená farebnosť je prudko nositeľná.

 

Čili a kabát od Petry Kubíkovej, tenisky Tikoki by Lenka Sršňová

 

Pásiky, bodky, farbičky. Kto by to nemiloval. Kabát z kolekcie Skrytá realita od Petry Kubíkovej, ktorá je čerstvou držiteľkou titulu Fresh dizajnér podujatia Fashion LIVE! je len malinkou návnadou na celú kolekciu plnú fajnových krajčírskych detailov.

Tenisky Tikoki by Lenka Sršňová boli vytvorené pre jej najnovšiu kolekciu Bon Bon  a sú vyrobené tradičnou technológiou na Slovensku a na rozdiel od lacných náhrad využívajú 100 percentné prírodné materiály. Dostupné sú v dámskych i pánskych veľkostiach.

 

Tielko, sukňa a legíny: Lenka Sršňová, kolekcia Colorcode, Hus: Lenka Sršňová, Tenisky Tikoki by Lenka Sršňová

                                                         

 

                                          

Kabáty Lenka Sršňová

 

Lenka Sršňová je na poli módy známa farbami a fantáziou. Jej modely neprehliadnete a  vďaka jej zákazníkom čoraz častejšie rozjasňujú šedé ulice. Lenka sa za posledné roky môže chváliť oceneniami ako Národná cena za produktový dizajn a na tohtoročnom Fashion LIVE!  sa stala najlepšou dizajnérkou.

 

Pánske nohavice, kolekcia Bad Boys Wanted, Lenka Sršňová, 

Šatka Dievka Puojd, http://www.puojd.sk/shop/gifts/satka_modra

Keksíková brošňa:  Mira Podmanická

 

 

Viazanka Anka, Puojd, http://www.puojd.sk/shop/gifts/anka

 

Riešite večný problém s darčekom pre mužov? Značka Puojd ponúka hneď niekoľko kúskov pre slovenských štramákov v podobe viazanky, usb kľúča, či slovenských ponožiek, ktoré zaiste pobavia. Ak hľadáte vtipné darčeky, tu ste správne.

 

Drevená skladačka od Vytvorené na Slovensku, plstené zvieratká od Designend, Tenisky Tikoki by Lenka Sršňová, štamperlíky so slovenským znakom z Puojdu, čokoládové brošne od Miry Podmanickej, Biovázy od Markéty Novákovej a Miry Podmanickej.

 

(Autorka je dizajnérkou a zakladateľkou značky Puojd)

Stajling, vlasy a make up: Michaela Warenitsová

 

Prečítajte si aj Päť originálnych darčekov, ktoré určite potešia ženy