ŠTRASBURG. Ursula von der Leyenová (60) sa od 1. novembra stane prvou ženou na čele Európskej komisie (EK). Podľa zdrojov tlačovej agentúry DPA o tom rozhodli v utorok večer poslanci Európskeho parlamentu (EP).

Nový predseda EP David Maria Sassoli uviedol, že za von der Leyenovú hlasovalo 383 zo 747 prítomných poslancov, proti sa ich vyslovilo 327 a 22 sa zdržalo hlasovania. Von der Leyenová v stredu končí vo funkcii nemeckej ministerky obrany. Funkcie predsedníčky Európskej komisie sa ujme 1. novembra a žezlo prevezme od Jeana-Clauda Junckera.

 

 

Ursula von der Leyenová a klimatická zmena

Nemecká kandidátka na predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová počas svojho posledného prejavu v Európskom parlamente (EP) pred tým, než sa hlasovalo, či získa dôveru poslancov, prisľúbila, že EÚ sa bude vo zvýšenej miere venovať otázkam klimatickej zmeny. Zároveň uviedla, že chce dosiahnuť rovnomerné zastúpenie žien v EK či zlepšenie životnej situácie utečencov. Informovala o tom agentúra DPA.

"Našou najnaliehavejšou výzvou je udržať našu planétu zdravú," povedala von der Leyenová pred poslancami v EP v Štrasburgu. Dodala, že ak bude zvolená, počas svojich prvých 100 dní v úrade navrhne legislatívu, ktorá z Európy spraví "do roku 2050 prvý klimaticky neutrálny kontinent".

Eurokomisári a eurokomisárky

Von der Leyenová vo svojom príhovore nevylúčila ďalší odklad brexitu. Uviedla, že predĺženie lehoty na vystúpenie Británie z EÚ by bolo možné, ak by sa na to našli dobré dôvody. Kandidátka na post šéfky EK prisľúbila, že vymenuje rodovo vyváženú radu eurokomisárov a podnikne kroky proti násiliu páchanému na ženách. Pripomenula, že odkedy v roku 1958 vznikla EK, len 35 zo 183 komisárov boli ženy. "Predstavujeme polovicu našej populácie. Chceme spravodlivý podiel," vyhlásila.

Migrácia a šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová chce navrhnúť i novú zmluvu o migrácii a reformovať európsky azylový systém. Stredozemné more sa stalo "jednou z najsmrteľnejších hraníc na svete," uviedla a zdôraznila povinnosť zachraňovať životy migrantov na mori. "Európska únia potrebuje ľudské hranice," vyhlásila a naznačila, že EÚ musí nájsť nové spôsoby prerozdeľovania žiadateľov o azyl.

Za kľúčové tiež považuje posilnenie bezpečnosti na hraniciach EÚ, ako i zvýšenie počtu členov pobrežnej stráže, ktorý by mal podľa jej slov dosiahnuť 10.000, a to najneskôr do roku 2024, nie až v roku 2027, ako je to naplánované.