KOŠICE. Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou (SWS–Slovak Wildlife Society) dnes v košickej zoo testovala odolnosť 1100-litrového upraveného kontajnera voči medveďom.

Lákadlom pre medveďa boli vianočka, melón, arašidové maslo, med, ryby, ale aj malinová esencia. Podľa vedúcej oddelenia vzdelávania a marketingu ZOO Košice Evy Malešovej, medveď dostal hodinu na to, aby sa pokúsil zhostiť týchto dobrôt. Kontajner odolal.
 

Foto - TASR

 

Použili trikrát hrubší plech

Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou v spolupráci s výrobcom kontajnerov zorganizovala toto testovanie už druhýkrát. Výrobca na výrobu kontajnera použil trikrát hrubší plech.

"Je to klasický 1100-litrový žiarovo zinkovaný kontajner, ktorý je modifikovaný rozperným zámkom vnútri. Keď sa otočí kľučka, tak vlastne za tieto západky tým rozperným zámkom sa dá táto tyč, ktorá tu je a tým pádom je ten kontajner uzavretý. Je to veľmi jednoduchý mechanizmus, ktorý nám pomohli v Kanade a Amerike vymyslieť,"vysvetlil koordinátor projektu z SWS Michal Haring.

"Toto je už tretí test špeciálne upraveného kontajnera. Kontajner so zabezpečením proti medveďom sme testovali už na území TANAP-u v teréne s voľne žijúcimi medveďmi za použitia fotopascí, a to priamo v Tatrách pri penzióne. Druhý test bol proti mechanickému poškodeniu za využitia zvozových vozidiel na komunálny odpad. Všetky tri testy boli úspešné," povedal predseda SWS Robin Rigg.

Dodal tiež, že na projekte sa podieľa široké spektrum spoločností, ale aj jednotlivcov, pričom koordinátori zohľadňujú aj názory laickej verejnosti.

 

Foto - TASR

 


Kontajner má ísť do problémových oblastí

Úspešnosť dvojročného testovania potvrdil aj strážca TANAP-u Miro Brezovský. "Všetky pokusy zo strany medveďov boli neúspešné a určite na základe testov by bola vhodná inštalácia týchto kontajnerov do problémových oblastí," skonštatoval.

Podobné testy sa podľa Malešovej uskutočňujú pravidelne v americkom Grizzly & Wolf Discovery Center, kde prebiehajú testy všetkých nových kontajnerov zabezpečených proti medveďom.

 

Prečítajte si aj Tak kto je tu zver?