VIEDEŇ, BRATISLAVA. Pribudli na 49 viedenských križovatkách a do konca mesiaca ich bude spolu 120. Postavičky, na ktoré stojíte alebo prechádzate cez cestu, vystriedali na semaforoch páry muža a ženy, ale aj páry dvoch žien a dvoch mužov. Pri všetkých je srdce.    

„Mesto Viedeň tým ukazuje svoju otvorenosť a toleranciu a spája to s bezpečnosťou na cestách,“ povedala pre wien.at viceprimátorka Viedne Maria Vassillakou.

 

 

Life Ball a Gay Pride

Semafory preprogramovali na „gay friendly“ pre tri podujatia, ktoré sa vo Viedni. Life Ball na podporu boja proti AIDS (16. máj), potom spevácka súťaž Eurovision Song, ktorú minulý rok vyhrala bradatá speváčka Conchita Wurts (inak Rakúšan Thomas Neuwirth) a koncom júna to bude viedenský Gay Pride Regenbogenparade.

Nejde len o symboly tolerancie a otvorenosti mesta Viedeň. Projekt má zistiť, či nové postavičky zvýšia pozornosť v doprave. „Je to pokus, či takto vieme zlepšiť bezpečnosť na cestách,“ povedala pre agentúru APA Sonja Vicht z viedenského magistrátu. Pred nainštalovaním postavičiek spočítali, ako často ľudia ignorovali červenú na semafore. Teraz budú sledovať, či to nové postavičky zmenia.

Minulý rok bolo podľa štatistík na križovatkách ťažko zranených 22 detí. Tretinu z nich spôsobila nepozornosť.

 

 
Ampelpärchen

Ampeln für Toleranz und Weltoffenheit: An Ampeln in Wien gibt es jetzt Ampelpärchen - und da gibt es heterosexuelle, aber auch Paare aus zwei Männern oder aus zwei Frauen.

Posted by Zeit im Bild on 12. máj 2015

 

"Každú podobnú iniciatívu podporujem. Srdiečok nikdy nie je dosť. Šíriť odkaz tolerantnosti na deň a noc zasvietenom semafóre, ktorý si pri prechádzaní rušnej cesty musíte všimnúť, je efektívna a sympatická metóda obsiahnutia masového publika. Viedeň je úžasné multikulturálne mesto, ktoré má potenciál inšpirovať nielen častých návštevníkov zo Slovenska, ale aj rakúsky vidiek," hovorí psychologička Helga Menkeová, ktorá vo Viedni žije niekoľko rokov so svojou rodinou.

 

 

Trestné oznámenie

O nových postavičkách na semaforoch informovali médiá po celom svete od nemeckého Der Spiegel, cez britskú BBC po americký New York Times. Viedenskí krajne pravicoví Slobodní však podali na viceprimátorku Viedne trestné oznámenie. Strana tvrdí, že nové postavičky, ktoré budú na semafóroch do konca júna, porušujú cestné pravidlá. 

 

 

Prečítajte si aj Rakúsky ústavný súd povolil homosexuálom adopcie detí