VIEDEŇ, BRATISLAVA. Rakúsky ústavný súd zrušil zákaz adopcie detí pre homosexuálne páry. Gayovia a lesbičky, ktorí žijú v registrovanom partnerstve, mohli od roku 2013 adoptovať len vlastné dieťa jedného z partnerov, spoločná adopcia cudzieho dieťaťa možná nebola. Tento zákaz v stredu ústavný súd zrušil. Adopcia by mala byť umožnená do 31. decembra.

Zrušenie zákazu predseda ústavného súdu Gerhart Holzinger podľa agentúry APA odôvodnil tým, že „neexistuje vecné zdôvodnenie postupovať inak výhradne na základe sexuálnej orientácie“.

Adoptovať si dieťa jedného z partnerov dnes môžu homosexuálne páry len v Slovinsku a v Nemecku.

Lesbičky uspeli

Ústavný súd tak vyhovel žiadosti lesbického páru, v ktorom matka porodila dieťa po umelom oplodnení a jej partnerka si dieťa adoptovala. Obe chceli už dlhšie adoptovať aj druhé, cudzie dieťa. Predseda ústavného súdu označil za diskriminačné, ak homosexuálne páry nemôžu postupovať rovnako aj pri adopcii cudzieho dieťaťa.

Ochrana rodiny podľa článku 12 Európskeho súdi pre ľudské práva nie je podľa Holzingera ohrozená. Podľa neho treba vnímať rovnocenne, či dieťa vyrastá s hetero- alebo s homosexuálnym rodičmi. Pochybnosti o blahu dieťaťa, ktoré žije s homosexuálnymi rodičmi bolo „od začiatku nevhodné“ ako zdôvodnenie pre zákaz adopcie, znie vyhlásenie ústavného súdu podľa agentúry APA.

Rakúšania adopcie podporujú

Podľa prieskumov sú v silne katolíckej krajine ako je Rakúsko občania oveľa liberálnejší než sú politici. Väčšina Rakúšanov je za adopciu detí homosexuálnymi pármi. Minuloročný prieskum agentúry Linzer Market-Instituts pre denník der Standrad hovori, že 56 percent opýtaných je úplne alebo skôr za adopcie detí homosexuálmi. Vládna koalícia konzervatívnych ľudovcov  (ÖVP) a sociálnych demokratov (SPÖ) sa na to nevedia zhodnúť.

Rakúsko sa tak podľa právnikov ocitlo v zvláštnej situácii. Podľa experta Helmuta Graupnera je jedinou krajinou v Európe, ktorá povolí adopcie, ale neumožňuje homosexuálnym párom uzavrieť manželstvo.