V roku 2004 bojovala vo vojne v Iraku. Bola pilotkou, keď jej black hawk zostrelili. Panzierová raketa jej roztrhla nohy a chodí na protézach. Lekári jej len s ťažkosťami zachránili ľavú ruku.   

Tammy Duckworthová (50) sa ďalej snaží žiť svoj život naplno. Bojovala s mnohými prekážkami, nielen so zdravotným postihnutím, ale aj s pôvodom, keďže jej mama pochádza z Thajska a má čínske korene. Tammy si v živote vypočula množstvo rasistických poznámok.

 

Tammy Duckworthová s bývalým americkým prezidentom Baracom Obamom.  Foto - TASR/AP

 

Tehotná politička ako rarita

Od roku 2017 zastupuje štát Illinois v Senáte a teraz sa stala prvou americkou senátorkou, ktorá porodila dieťa počas volebného obdobia. V úrade doteraz otehotnelo len deväť političiek, všetky sedeli v Snemovni reprezentantov.

V rozhovore pre noviny Chicago Tribune povedala, že „bolo načase, aby nejaká senátorka počas svojho volebného obdobia porodila,“ Jej dcérka sa vola Maile Pearl, napísala senátorka na svojom facebooku.

„Nemôžem uveriť, že to trvalo toľko rokov. Už máme rok 2018 a môžeme na tom vidieť nerovnosť pohlaví. Muži-senátori mali počas svojej funkcie deti a nikto sa nad tým nepozastavil. Každá tehotná politička je však na titulných stranách novín ako nejaká rarita. Nie som jediná pracujúca mama na svete,“ uviedla povedala senátorka.

 

 

Umelé oplodnenie

Zverila sa, že mala problém otehotnieť. Aj prvú dcéru porodila po umelom oplodnení. „Prekonali sme niekoľko potratov a ani umelé oplodnenie nevyšlo na prvý raz. Sme veľmi vďační za ďalšiu šancu,“ povedala senátorka a poďakovala lekárom z fakultných nemocníc Univerzity Georgea Washingtona a Severozopádnej univerzity.  

V Senáte je len 23 percent žien, čo je rekordne nízky počet. Aj ich vekový priemer je vysoký – leží podľa ORF 20 rokov nad vekovým priemerom Američanov. Takmer polovica senátorov, ktorí boli na jeseň zvolení, má viac ako 65 rokov. Niektorí majú nad 80 rokov.

 

Tammy Duckworthová.  Foto - TASR/AP