„Gratulujem k titulu miss sveta!,“ počula som v telefóne. Bola som veľmi hrdá, šťastná a zdalo sa mi, že mi patrí celý svet! Aj som sa na seba usmiala, keď som nazrela do zrkadla. Bola jeseň 1989 a Poľka - Aneta Kręglicka získala titul miss sveta. Brala som to ocenenie ako keby patrilo aj mne. Obzvlášť, keď mi zavolal môj frajer z Československa (dnes môj manžel) a zagratuloval mi.

Od pondelka sa cítim ako držiteľ Oscara, lebo poľský film Ida, ktorého režisérom je Paweł Pawlikowski, získal toto prestížne ocenenie v kategórii zahraničný film. Nebudem vám popisovať celý film, lebo by ste si ho určite mali pozrieť. Napíšem len toľko, že je to príbeh o dvoch ženách, ktoré sú príbuzné a líšia sa úplne všetkým: vekom, výzorom, vierou, hodnotami atď. Počas cesty, na ktorú sa vydajú, sa o sebe dozvedia niečo nové.

Priznám sa, že ako Poliaci sme mali mindráky. Diskutovalo sa, že prečo nevieme robiť filmy, ktoré by zaujali divákov na celom svete. A za vzor tu bola česká (či československá) kinematografia. Nie, žeby sme v živote žiadneho Oscara nezískali, tých bolo dvanásť, okrem iného pre režisérov Andrzeja Wajdu či Romana Polanského.

Ale išlo o tú jednu jedinú sošku za zahraničný film. Od včera ju máme! A viete, čo to urobí s človekom? Dodá krídla a zvýši sebavedomie. A nielen tým, čo film nakrútili, ale aj nám obyčajným ľudom.

Určite to poznáte a ja to poznám s vami. Lebo už niekoľko rokov žijem na Slovensku a veľa vecí sa týka aj mňa. A nie raz som mala vzpriamenú hlavu, keď Slovensko žalo úspechy. Napríklad, keď sa pred rokmi o Slovensku hovorilo ako o ekonomickom tigrovi Európy.

Alebo, keď pred 6 rokmi pricestovali do Bratislavy davy novinárov, aby ukázali, že Slováci zaviedli euro. A nehovorím o športových úspechoch. Tie výnimočné situácie s medailami, soškami, korunami, či inými trofejami by sme si mali zapamätať. Ukladať v hlave ako fotografie, a potom z toho „fotoalbumu“ čerpať. Tak sa ľahšie bojuje s mindrákmi a životnými prekážkami.

Tak na dnes už končím s písaním, idem si ku fotke s korunou miss sveta odložiť foto z tohtoročného odovzdávania Oscarov, aby som potom vo fotoalbume našla tie správne zábery.

Foto - www.twitter.com