Víťazná snímka v prestížnej súťaže World Press Photo sa podľa očakávania spája s najväčšou krízou, ktorú Európa minulý rok prežívala, keď ju zaplavili utečenci. V súťaži vyhrala fotografia austrálskeho fotografa Warrena Richardsona, na ktorej sa otec snaží dojča dostať cez ostnatý drôt.

Richardson urobil fotografiu na hranice Srbska a Maďarska neďaleko mesta Röszke 28. augusta 2015 v noci. Muž a dieťa boli v 200-člennej skupine, ktorá sa snažila dostať do Maďarska skôr, než Maďari dokončia plot na hraniciach.  Fotograf s utečencami kempoval päť dní a fotografiu urobil v noci pri mesačnom svite. „Nemohol som použiť blesk, aby som by neprezradil polícii,“ povedal podľa Der Spiegel.

„Je to dôležitá fotografia. Vďaka svoje jednoduchosti a symbolike ostnatého drôtu je veľmi silná,“ vysvetlil rozhodnutie poroty predseda Francis Kohn z agentúry AFP.

Snímka austrálskeho fotografa Rohana Kellyho, ktorú nafotil pre Daily Telegraph, získala prvé miesto v kategórii Príroda. Zobrazuje masívny mrak cunami nad austrálskym mestom Sydney a opaľujúcu ženu, ktorá číta na pláži Bondi knihu.

Snímka Vetlugský hokej fotografa Vladimira Pesniju získala prvú cenu v kategórii Športové príbehy. Zobrazuje zápas mládežníckych tímov medzi tímami z dediny Šaranaga a Vetlugy. Fotograf fotil hokejistov amatérskeho tímu z Vetlugy pred, počas a po zápase v rámci regionálnej súťaže vo Vetluge.

Fotografia Into the Light  získala tretie miesto v kategórii Každodenný život. Autorkou je Zohreh Saberiová z iránskej tlačovej agentúry Mehrnews. Emotívny záber z novembra 2015 zobrazuje nevidiace dievča stojace pri okne pri rannom svetle.

Snímka americkej fotografky Sary Naomi Lewkowiczovej s názvom Emily a Kate a Eddie a Reid získala tretie miesto v kategórii Každodenný život. Zobrazuje Kate, ktorá si pozerá na bruško počas kúpeľa v prítomnosti Emily. Obe ženy otehotneli veľmi krátko po sebe pomocou umelého oplodnenia. Ich synovia sa narodili  štyri dni po sebe, a pár prijal výzvu vychovávať dve deti naraz.