BRATISLAVA. Lacnejšie sú zemiaky, jablká, mäso, kryštálový cukor alebo olej. Veľkonočný nákup tak podľa zistení Poštovej banky vyšiel tento rok o päť percent lacnejšie ako v minulom roku. Aj preto, že ceny potravín na Slovensku nepretržite klesajú od apríla minulého roka.  

Za základný veľkonočný nákup zaplatíme v obchode 38 eur.  „V porovnaní s vlaňajším veľkonočným nákupom zlacneli najvýraznejšie zemiaky, medziročne o vyše 40  percent. Výrazne menej zaplatia spotrebitelia aj za jablká (o 29 percent), kryštálový cukor (o 26 percent) alebo olej (o 13 percent ),“ hovorí v tlačovej správe analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.

Viac za nákup zaplatili tí, ktoré majú radi sladkosti. Spomedzi 19 položiek v nákupnom košíku, ktorý skúmal tím Poštovej banky, medziročne zdraželi štyri. „Rožky sú v porovnaní s vlaňajškom drahšie o pätinu, čo je najvýraznejší cenový nárast. V prepočte ide o jeden cent navyše. Mliečna čokoláda je v porovnaní s minulým rokom drahšia o 16 percent,“ dopĺňa Ondrová. Zdraželi ešte margarín (o 4 percentá) a pivo  (o 1,5 percenta).

 

 

Koľko nás budú stáť veľkonočné sviatky záleží aj od toho, kedy sú. Podľa údajov Poštovej banky si klienti počas veľkonočného týždňa vyberajú z bankomatov v priemere asi 150 €. 

„Za uplynulých päť rokov sa nám potvrdilo, že výška priemerného výberu veľmi úzko súvisí s výplatným termínom. Napríklad vlaňajšia Veľká noc sa oslavovala až po tomto termíne a klienti si vybrali v hotovosti v priemere 169 eru. Naopak, v roku 2012 boli sviatky jari ešte pred výplatným termínom a klienti si vtedy vybrali z účtov v priemere 137 eru,“ uvádza hovorkyňa Poštovej banky Anna Tkáčová.

 

Prečítajte si aj stĺpček Miluj blížnych - aj v supermarkete