PRAHA, BRATISLAVA. Boli to čiernobiele fotografie, ktoré český fotograf Karel Richtr urobil jednou z najstarších fotografických techník. Technika mokrého koloidového procesu, ktorej sa tiež hovorí mokrý proces, sa používala v druhej polovici 19. storočia. Výstava tak mala na najväčšom vedeckom festivale v Čechách Týždeň vedy a techniky svoje miesto.

Akurát na fotkách boli portréty a akty žien v knižnici. Výstava Women: Scenes in the library tak namiesto do Vianoce trvala len štyri dni. Po tom, čo ju Genderová expertná komora ČR a Kongres žien označili za sexistickú, ju Knihovna Akadémie věd ČR predčasne ukončila. Vyhrotený spor má pokračovanie. V pondelok otvoria výstavu len pár metrov od akadémie, ktorá ju stiahla. Autor fotografií Karel Richtr ju nazval Zakázaná výstava. 

 

 

Akty nemajú nič s vedou

„Výstava aktov by našla na inom mieste možno vďačné publikum. Tu však išlo o ženské akty v rámci podujatia, ktorého cieľom je popularizácia vedy, výskumu, techniky, navyše v knižnici. Sexualizovaná prezentácia ženského tela v akte vystavenom v prostredí knižnice čitateľkám a čitateľom pripomína niečo, od čoho si najmä čitateľky na takomto mieste rady oddýchnu: neustále redukovanie žien na bytosti, ktoré majú byť sexuálne príťažlivé,“ povedala pre Ženy v meste Ľubica Kobová, slovenská expertka a prvá tajomníčka výkonného výboru Genderovej expertnej komory ČR, ktorý proti výstave protestoval.

„Táto výstava nemala žiadnu spojitosť s vedou, zobrazovala ženy ako sexuálne objekty a v tomto kontexte znevažovala vedecký prínos žien,“ doplnila pre náš portál vedkyňa a predsedníčka českého Kongresu žien Marcela Linková.

Fotograf  Karel Richtr sa proti zákazu na svojej facebookovej stránke ohradil. „Hoci sú na fotografiách zobrazené ženy, cieľom výstavy bolo predovšetkým ukázať remeselné techniky z 19. storočia,“ napísal a dodal, že vedeniu knižnice nič nevyčíta, hoci „trochu trpí pocitom, že pár pseudovedkýň má väčší vplyv, než si zasluhuje“. Organizátor výstavy sa bránil podobne, že išlo hlavne o prezentáciu fotografickej techniky, ale vzhľadom na reakcie aktivistiek výstavu predčasne ukončil a presunie ju na iné miesto.

 

 

Útoky za cenzúru 

Téma proti sebe v českých médiách postavili dve skupiny: aktivistky za ženské práva a ochrancov slobody slova, ktorí hovorili o cenzúre. Spisovateľ a novinár Ondřej Neff označil v komentári zrušenie výstavy ženských aktov za cenzúru, „fanatický hovadizmus a zbabelosť.“ Portál extra.cz v nepodpísanom článku označil české feministky za škaredé sliepky, ktoré „keď nemajú orgazmus, mali by mať aspoň zmysel pre humor.“ Hlasovanie čitateľov a čitateliek v prieskume denníka MF Dnes sa skončilo v prospech pokračovania výstavy.

Zástupkyne Kongresu žien to prekvapilo. „Miera nenávisti a násilných výrokov ďaleko presiahli moju predstavivosť. V zásade táto diskusia ukazuje, ako hlboko je zakorenený sexizmus v českej spoločnosti, aké je neprijateľné, aby ženy so svojím názorom vstupovali do verejného priestoru a ako nie sme schopní diskutovať na témy, na ktoré máme rôzne názory,“ dodala Marcela Linková.

 

 

Prečítajte si aj Ženy v médiách nevystupujú ako expertky, ale hlavne ako očité svedkyne a obete