Každý rok začiatkom júla jeden z najstarších filmových festivalov na svete kompletne zmení tvár mesta. Pokojné kúpeľné mestečko je síce zvyknuté na množstvo zahraničných hostí, v čase festivalu je však jeho návštevnosť niekoľkonásobne vyššia. Do mesta prúdia nielen najväčšie hviezdy, ale aj filmoví fanúšikovia všetkých vekových kategórií. V hoteloch a všetkých premietacích sálach, ale aj na uliciach, v kaviarňach a reštauráciách je nesmierne živo.

Ak uvažujete o návšteve samotného festivalu alebo Karlových Varov, tu je zopár zaujímavostí.

 

Čo (ne)viete o Karlových Varoch


Foto - archív Karlovy Vary

Za všetko môžu psy a jeleň

Karlove Vary boli založené po jednej z mnohých poľovačiek Karola IV. v 14. storočí. Pri poľovačke jeho psy začali štvať jeleňa, ktorý zoskočil do údolia. Psy bežali za ním a čoskoro jeden z nich začal strašne zavíjať. Keď k nemu pribehla kráľovská družina zistila, že padol do horúcich prameňov. Kráľ si následne vďaka nim vyliečil poranenú končatinu (historici dodnes nevedia, či to bola noha alebo ruka). A tak vzniklo mesto, ktorého bohatstvo sa skrýva pod zemou. Dnes majú Karlove Vary 13. liečivých prameňov, ktoré sa používajú najmä pri pitných kúrach. Preto v mestečku vidíte prechádzať sa ľudí s typickými kúpeľnými pohárikmi v rukách, ktorí putujú od prameňa k prameňu. Ich teplota sa pohybuje od 30 do 70 stupňov.

Ak ste niekde čítali, že prameňov je 14, je to preto, že ako posledný sa uvádza bylinný likér Becherovka, ktorej tradícia sa začala v Karlových Varoch písať v roku 1794.

 

Foto - turistická centrála Karlovy Vary

 

Festival sa nezačal vo Varoch

Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary je najväčší filmový festival v Českej republike a zároveň je jedným z najstarších filmových festivalov na svete. Súťaží sa v celovečerných hraných filmoch. Každý rok sa tu premietne viac ako 180 filmov. Jeho prvý ročník sa však uskutočnil v roku 1946 v Mariánskych Lázních, iba niektoré filmy sa premietali v Karlových Varoch. Vtedy navyše šlo o nesúťažnú prehliadku filmov. Až tretí ročník festivalu bol súťažný a piatym ročníkom sa festival presťahoval do Varov, pretože v krajskom meste boli celkovo lepšie podmienky na usporiadanie takejto medzinárodnej akcie.

 

Foto - turistická centrála Karlovy Vary

 

Kde spávajú celebrity?

Hoci sa hlavný program festivalu odohráva v hoteli Thermal, v centre Karlových Varov nájdete aj legendárny grandhotel Pupp, ktorý vždy hostí tie najväčšie hviezdy filmového plátna. Tradícia hotela sa začala písať v roku 1701 a po jeho chodbách sa prechádzali také osobnosti ako Johann Sebastian Bach, Mária Terézia, Johann Wolfgang Goethe, či Claudia Cardinale, Robert De Niro, Gina Lollobrigida, Michael York, Robert Redford, Sharon Stone, Susan Sarandon, John Travolta a ďalší. Pred hotelom nájdete v dlažbe vsadené tabuľky s menami prominentných hostí.

 

Foto - archív Karlovy Vary

 

Krištáľový glóbus

Je hlavná cena pre najlepší film. Udeľuje sa už od roku 1948. V súčasnosti má cena podobu sošky dievčiny, ktorá nesie veľkú krištáľovú guľu. Modelkou pre sošku bola Ema Černáková, druhá vicemiss ČR v roku 2001. Krištáľovú guľu vyrábajú sklárne Moser, ktoré v roku 1857  založil rytec Ludwig Moser a dodnes sa tam všetko vyrába ručne. Aj krištáľový glóbus sa fúka ručne z ekologicky čistého bezolovnatého krištáľu. Následne je ručne brúsený a rovnako ručne vyleštený do vysokého lesku. Mimochodom, keď sa vydávala britská kráľovná Alžbeta II., od sklárni Moser dostala do daru luxusnú sadu krištáľových pohárov. A na kráľovskom dvore sa používajú dodnes, o čom svedčí občasná objednávka, ktorá príde do sklární z paláca, aby si tak mohli doplniť to, čo sa rozbilo.

Dnes v sklárňach pracujú nielen muži, ale aj ženy, sklárka je však len jedna. Vyfukovať sklo je totiž fyzicky mimoriadne náročné, obzvlášť, keď sa robia veľké ťažké vázy či iné dekoratívne predmety.

 

Foto - archív Karlovy Vary