BRATISLAVA. Počas dnešného Svetového dňa poézie sa Slovensko po tretí raz zapojí do projektu Zaplať básňou. Konzumenti kávy alebo čaju budú môcť v 27 kaviarňach v 17 slovenských mestách zaplatiť za svoj obľúbený mok básňami. 

Iba jeden z piatich ľudí je presvedčený, že básne môže písať aj niekto iný, ako skutočný, literárne podkutý, profesionálny básnik. A sedem percent ľudí žiadnu báseň nikdy v živote neprečítalo. To chce zmeniť celosvetová iniciatíva Zaplať básňou, ktorá bude tohto roku vyzývať ľudí k písaniu básní v 17 slovenských mestách od Bratislavy až po Michalovce.
 
 
Mirka Ábelová.  Foto - facebook Mirky Ábelovej 
 

Ábelová: Ľudia v sebe majú básnikov 

 
"Princíp je jednoduchý - ľudia prídu do partnerskej kaviarne a pri objednávke kávy alebo čaju dostanú možnosť zaplatiť za ne vlastnoručne napísanou básňou. Tú napíšu na pripravený kus papiera a odovzdajú personálu," avizuje organizátor podujatia.

Ambasádorkou projektu je aj tento rok poetka a propagátorka poézie Mirka Ábelová: "Poznám veľa ľudí, ktorí sa mi priznali, že ako mladí skúšali písať básne. Či už pre nešťastnú lásku alebo preto, že ich svet 'nechápal'. Väčšina sa však za svoje výtvory hanbila a postupne ich písať prestala. Ľudia v sebe majú básnikov. Len už na nich zabudli. My im chceme pomôcť, aby ich v sebe znovu našli."

Poetku a textárku Mirku Ábelovú môžu fanúšikovia poézie stretnúť v bratislavskej kaviarni Kaffčo na Ventúrskej od 11.00 h práve počas Svetového dňa poézie. Spoločnosť jej budú robiť mladí adepti herectva z Vysokej školy múzických umení (VŠMU). Spolu s ňou budú návštevníkom ku káve čítať najkrajšie zaľúbené básne Lenka Libjaková, Petra Gavláková, Marek Lupták a Michal Kinik.
 

Minulý rok vzniklo 1392 básní

 
"Počet básní, ktoré Slováci počas Svetového dňa poézie napísali, každý rok rastie," uvádza organizátor podujatia, spoločnosť Julius Meinl pre Česko a Slovensko. Počas prvého ročníka iniciatívy na Slovensku v roku 2015 vzniklo 1094 poetických kúskov, v minulom roku 1392 básní. Adresy prevádzok aktuálne zapojených kaviarní na Slovensku nájdu záujemcovia na http://bit.ly/ZaplatBasnouMapa.

Svetový deň poézie 21. marec vyhlásilo UNESCO v roku 1999. Cieľom tohto dňa je propagovať čítanie, písanie, publikovanie a učenie sa poézie vo svete a ako spomína rada UNESCO v deklarácii tohto dňa: "uznať a podnietiť národné, regionálne a medzinárodné poetické aktivity".