Mám rada bojovnosť Dominiky Cibulkovej a v našej tenisovej rodine jej Pomé naozaj funguje. Ale ako tvári kampane Homeopatia nám pomáha jej fandiť nebudem. A len dúfam, že si to povedia viacerí.

Ruší ma, ak ma slovenská tenistka, jej tréner Martin Lipták, bývalý futbalový reprezentant Szilárd Németh, moderátorka Emma Tekelyová či spevák Robo Papp z bilbordov posielajú kupovať homeopatiká. Pri bežných liekoch by to robiť nemohli, lebo im to zakazuje zákon. Pri homeopatikách to také jasné nie je, lebo nejde o reklamu na konkrétny liek.

Lenže pri homeopatikách je až priveľa pochybností o tom, či to nejaké lieky vôbec sú a teda je viac ako na mieste nedôverovať sloganu, že nám pomáhajú. Napríklad austrálsky vládny úrad pre výskum zdravia a medicíny po preskúmaní 225 prác týkajúcich sa homeopatie konštatoval, že homeopatiká nie sú účinné pri liečbe akéhokoľvek zdravotného stavu. Mnohí experti hovoria len o placebo efekte, ktorý by vyvolala aj tabletka cukru.

Známe tváre by mali pochybovať oveľa viac, bez ohľadu na to, že kampaň zrejme podporili bez nároku na honorár. Mali by pochybovať, pretože môžu priveľa ľudí inšpirovať, aby do tej lekárne naozaj išli a nakupovali.

Nie je to pritom len také nakupovanie u starej mamy v bylinkárni. Za homeopatiká sme na Slovensku dali v roku 2014 takmer tri milióny eur a to už slušný biznis je.  

Ľudia dnes hľadajú rýchle a zázračné riešenia. A tak strašne v nich veria, že sú schopní liečiť choroby hudbou, savom, objímajú stromy či si lieky robia doma v mixéri. Strácajú tým čas na klasickú a overenú liečbu a ohrozujú seba i svojich blízkych. A platí to aj o homeopatikách.

Slovenská komora homeopatov, ktorá kampaň spustila, na svojej webovej stránke vyjadruje veľkú vďačnosť osobnostiam za „nesmiernu odvahu, ktorú svojou účasťou v tejto kampani preukazujú a počas ktorej musia čeliť nielen útokom zo strany skeptikov a fanatikov, ale aj niektorých zaujatých médií.“

Ja verím v odvahu ľudí odmietnuť rýchle a zázračné riešenie, aj keď ich ponúkajú známe tváre.  

 

Prečítajte si aj Prázdne dupačky