Na Slovensku sa o ženách často hovorí, ako dobre vyzerajú po druhom, treťom, štvrtom dieťati. Čím je detí viac, tým je počudovanie väčšie a žena dostáva viac komplimentov. Pravdupovediac, zaráža ma to. Kto povedal, že žena s viacerými deťmi by nemala vyzerať dobre? Ako súvisí počet detí s jej výzorom alebo postavou? A prečo by sa na to vôbec malo upozorňovať?

Tu v Izraeli som to ešte asi ani nepočula. Asi preto, že sa tu z počtu detí nerobí zas až taká veda a možno aj preto, že ženy sú tu oveľa sebavedomejšie a áno, ani si toľko nezakladajú na vonkajšom imidži a vedu z toho nerobí ani ich okolie. Jednoducho medzi výzorom a počtom detí tu koleráciu nikto nerobí.  

Je pritom vedecky dokázané, že bez väčších komplikácií prebiehajúce tehotenstvo má na ženu blahodárny účinok, že ju takpovediac omladzuje. Matka zdieľa s dieťaťom krvný obeh, jej tkanivá sa regenerujú rýchlejšie a výskumy na iných cicavcoch ukazujú aj to, že napríklad pečeň tehotnej samičky sa “samouzdravuje” rýchlejšie ako tej, čo nie je. 

Niekedy mám podozrenie, že tie komentáre vychádzajú aj z toho, že okolo tehotenstva a materstva existuje ešte veľa mýtov, ktoré si prenášame z generácie na generáciu. Nie, zdravá tehotná žena nemusí pribrať 20 kilogramov a potom sa po pôrode mučiť, aby ju jej okolie pochválilo za to, že zhodila jedno až dve.

Matka s dvomi či tromi malými deťmi nemusí mať strhanú tvár a neporiadny účes. A mama mnohopočetnej rodiny nemusí rozmýšľať len o hrncoch, práčke a rozvoze na krúžky a vyzerať zanedbane. A žena a jej okolie nemusia brať deti len ako bremeno, čo spôsobuje vrásky a nedá človeku vydýchnuť.

A možno to súvisí s tým, že stále potrebujeme ženy súdiť a komentovať a starať sa do vecí, do ktorých nás nič. Každá sebavedomá mama vie, že sú dni, keď vyzerá a cíti sa lepšie a aj také, keď je všetko nanič. Presne tak, ako jej bezdetná kolegyňa v práci. A ani jedna z nich nepotrebuje počúvať, že vyzerá tak či onak preto, lebo má alebo nemá deti. 

 

Prečítajte si aj Babka v kampani