RABAT. Malá demonštrácia na veľkú tému sa uskutočnila v utorok v Maroku, kde približne dve desiatky žien žiadali od zákonodarcov legalizáciu interrupcií v určitých prípadoch. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

 

Prečítajte si

Po Alabame prijali prísny zákon proti interrupciám aj v Missouri

 

Potraty a obete znásilnenia

Približne dvadsať aktivistiek sa zhromaždilo pred parlamentom moslimského kráľovstva v hlavnom meste Rabat, kde naliehali na zákonodarcov, aby schválili legalizáciu umelého prerušenia tehotenstva v extrémnych prípadoch. Rad vyzlečených bábik položených na zemi symbolizoval osud detí, narodených matkám po nechcenom tehotenstve. Na jednej bábike bol nápis: "Moja matka má 15 rokov. Môj otec je páchateľ znásilnenia."

 

 

Tajné potraty

Maroko má od roku 2016 rozpracovaný zákon, ktorý bude dekriminalizovať interrupcie v prípadoch znásilnenia alebo incestu. Zákonodarkyňa Lajla Ámilíová vyhlásila, že zákon má "priveľa konfliktných bodov" na to, aby mohol byť rýchlo schválený.

Maročanky niekedy podstupujú ilegálne potraty u liečiteľov. Prieskum marockého Združenia pre plánovanie rodiny ukázal, že každý rok sa vykoná v tejto krajine 50.000 až 80.000 tajných interrupcií.