Po dlhšej chorobe zomrela herečka Gabriela Vránová. Dlhoročná členka Divadla na Vinohradoch mala 78 rokov. Hrala v mnohých televíznych inscenáciách, filmoch a seriáloch. Nezabudnuteľná je jej práca v dabingu, za ktorú dostala Cenu Františka Filipovského. V dabingu bola hlasom Marilyn Monroeové, Catherine Deneuveové alebo Lisy Taylorovej.

 

Prečítajte si

Zomrela česká herečka Květa Fialová

 

Česká herečka Vránová milovala Slovensko

Vránová sa narodila na Slovensku v učiteľskej rodine. "Cítim sa byť čechoslováčkou. Tak to je a tak to zostane. Keď prejdem cez hranice, cítim sa byť doma a to bez preháňania a bez zveličenia. So Slovenskom ma spája vzťah ku krásnej slovenčine, k dobrým ľuďom, ktorých tu mám neúrekom, k slovenskej poézii a literatúre, k mojim slovenským divadelným priateľom," vyznala sa rodáčka z Nového mesta nad Váhom. "Narodila som sa českému profesorovi a jeho bývalej žiačke Slovenke, ktorej stará mama však bola Maďarka," povedala podľa TASR k svojmu pôvodu Vránová.

Detstvo prežila v Brne, kde v roku 1960 absolvovala JAMU. „Gábina bola srdcom a telom herečka, vlastne tu úlohu herečky hrala i v civilnom živote svojím spôsobom,“  povedala pre Českú televíziu jej herecká kolegyňa z vinohradského divadla Daniela Kolářová. „Bola absolútne oddaná divadlu,“ dodala.

 

Gabriela Vránová.  Foto - TASR

 

Vránová ako nepríjemná učiteľka Hajská 

V posledných dvadsiatich rokoch asi najviac utkvela v pamäti verejnosti ako nervovo-labilná učiteľka Hajská z často reprízovaného televízneho seriálu My všetci školopovinní. "Dodnes s vďačnosťou schovávam listy divákov, ktorí pochopili, že som sa snažila vykresliť nielen portrét zlej učiteľky, ale aj nešťastnej ženy," spomínala ma to Vránová. Nakrútila aj dva televízne filmy pod režijnou taktovkou svojho syna Ondřeja Kepku. Mladého režiséra poznajú aj televízni diváci z jeho detských hereckých rolí najmä v seriáli Arabela. Vránová bola vydatá za stredoškolského profesora matematiky Jiřího Kepku, brata herca Jaroslava Kepku.