Vo veku 85 rokov zomrela česká sociologička Jiřina Šiklová. Doktorka filozofie, sociologička, signatárka Charty 77, disidentka, väzenkyňa, zakladateľka a propagátorka rodových štúdií, zasvätila svoj život politickej a sociálnej spravodlivosti. O jej smrti informoval v sobotu internetový spravodajský portál Novinky.cz.

"Nikdy som nechcela byť pasívnym pasažierom či obeťou, ale aktérom vlastného života," tvrdila Jiřina Šiklová podľa Českej televízie. "Keď je niekto v 'prúseri' a ja na to mám kapacitu, tak niečo zorganizujem," hovorila.

Disidentka Šiklová skončila vo väzení

Šiklová vyštudovala históriu a filozofiu, neskôr stála pri založení Katedry sociológie na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. V rokoch 1956-1969 bola členkou Komunistickej strany Československa (KSČ), pričom patrila k jej reformnému krídlu. Po vystúpení zo strany ju prepustili z univerzity a nemohla sa venovať vedeckej práci.

V 70. rokoch sa v rámci disentu podieľala okrem iného na pašovaní zakázanej literatúry zo západnej Európy do Československa, za čo v roku 1981 skončila vo väzbe.

Šiklová bola signatárkou Charty 77 a po nežnej revolúcii v novembri 1989 sa venovala prednášaniu sociálnej práce a rodových štúdií. V roku 2009 kandidovala za Zelených vo voľbách do Európskeho parlamentu, v roku 2010 viedla kandidátku Zelených za Královohradecký kraj vo voľbách do Poslaneckej snemovne.

Šiklová mala cenu od Havla

Ani v jedných voľbách však Zelení nezískali žiadny mandát, dopĺňa webový portál denníka Mladá fronta DNES. Šiklová bola autorkou niekoľkých kníh, publikovala v desiatkach odborných časopisov. Pôsobila tiež v správnych radách niekoľkých nadácií.

V roku 1995 získala cenu Žena Európy udeľovanú v Bruseli ženám, ktoré prispeli k integrácii Európy. V roku 1999 vtedajší český prezident Václav Havel jej udelil medailu Za zásluhy prvého stupňa.