MADRID. Vo veku 85 rokov zomrela v sobotu v barcelonskej nemocnici španielska operná speváčka Montserrat Caballé. Informovala o tom agentúra DPA. Okrem mnohých rolí ju preslávil aj duet Barcelona s Freddiem Mercurym.

 

 

Caballéovej soprán bol všeobecne považovaný za jeden z najznámejších operných hlasov v histórii. V roku 1987 sa preslávila aj v oblasti populárnej hudby, keď s britským rockovým spevákom Freddiem Mercurym naspievala dueto "Barcelona", ktoré sa neskôr stalo oficiálnou hymnou letných olympijských hier v Barcelone. Speváčka, označovaná španielskou tlačou za vôbec poslednú klasickú opernú primadonu, bola často porovnávaná so svojou slávnou predchodkyňou Máriou Callasovou, sama však podobné slová odmietala.

"Nepovažujem sa za opernú legendu ... Každá doba má svoje hviezdy a ja som len dobre robila svoju prácu, najlepšie, ako to išlo," povedala v rozhovore s El País pred štyrmi rokmi.

Podľa španielskych médií hospitalizovaná v barcelonskej nemocnici od septembra  a sužovali ju problémy so žlčníkom.

Speváčka mala so španielskym tenoristom Bernabém Martím, za ktorého sa vydala v roku 1964, dve deti. Podľa denníka Mirror sa predpokladá, že pohreb Caballéovej bude v pondelok. Miesto jej posledného odpočinku zatiaľ nie je známe.