BRATISLAVA. Knihy, porcelán, sošky, náušnice, ale aj papierové vrecká, topánky, šaty, sukne, nohavice či detské oblečenie a hračky. Zóna bez peňazí začala úderom 10 hodiny a veci sa rýchlo menili. Niektoré našli nového majiteľ hneď pri dverách – lyže či kočík. Za niekoľko sekúnd zmizlo aj domáce kino či prebaľovací pult.

Nad schodiskom ľudí vítal papier s pokynmi, čo a ako. Každý sa hneď dozvedel, že všetky veci sú zadarmo. Presne podľa bodu dva smerovali prvé kroky prichádzajúcich k takzvanému výložisku – kde každý, kto niečo priniesol, vyložil svoje veci. Tam si ich prevzali dobrovoľníci, ktorí ich rozložili.

 

Pokyny pomohli

Jasné pokyny pomohli, vysvetľuje organizátorka Zóny bez peňazí Zuzka Mačurová. No aj tak sa našli takí, čo váhali. „Stalo sa mi, že prišla pani s otázkou či si môže vybranú vec naozaj zobrať, či nám nemá dať za ňu aspoň euro,“ hovorí Zuzka. Ľudia sa však tak podľa nej celkovo menej ostýchali v porovnaní s tým ako to bývalo v priestoroch Batelieru, kde bývala Zóna doteraz.

„Najviac ma dojala postaršia pani, ktorá si našla jednu blúzku, čo sa jej zapáčila a keď zistila, že za ňu nemusí nikde zaplatiť, tak sa rozplakala,“ hovorí autor a koordinátor celoslovenskej Zóny bez peňazí Manik.

Niektorí ľudia si vybrali pár vecí, iní odchádzali s plnou taškou či dokonca dvoma-troma. Našli sa aj takí, čo striehli na každú novú vec, čo sa objavila. A brali všetko.

Našli sa aj ľudia, ktorí na Zóne strávili celý deň a hľadali veci, čo potrebujú. Jeden starší pán na Zóne asi hodinku pretelefonoval. „Sú tu pekné taniere, mám ich brať?,“ pýtal sa do telefónu. „Aj hrnčeky,“ dodal po chvíli. Nakoniec balí oboje a presúva sa k šatstvu aj s mobilom na uchu. „Vidím pekný čierny sveter, chceš aj ten?,“ pýtal sa ďalej.

 

Nováčikova aj pravidelní návštevníci

Na Zónu v Dúbravke prišli nováčikovia i pravidelní návštevníci. Pre Bobu z Mostu pri Bratislave, ktorá prišla s manželom a synčekom, bola prvá. „Kamarátka tu už bola, keď sa to robilo minulý rok, tak sme si povedali, že vyskúšame aj my,“ vysvetľuje. Priniesli oblečenie. Vziať si chcú veci len, ak ich niečo zaujme.

Prvýkrát bola na Zóne aj Anita z bratislavskej Trnávky. Nepriniesla nič, keďže nevedela ako to funguje. „Mám zdravotne ťažko postihnutého manžela a malé dieťa, s ktorým som na materskej, tak nám to aj troška pomôže,“ hovorí. Hľadala hlavne detské veci. O akcii sa dozvedela od kamaráta, čo jej ponúkol aj odvoz. „Dobré to tu je, veľmi pekné veci som tu našla,“ dodáva spokojne. A hľadá ďalej.

Zónu bez peňazí si pochvaľuje aj Ľubica z centra Bratislavy. Je to jej druhá Zóna a mohla by byť podľa nej aj častejšie – napríklad každý štvrťrok. „Keď to bude, opäť určite prídem, keď to bude kdekoľvek v Bratislave,“ dodáva.

Z Petržalky cestoval na zónu Jozef s bratom. Tiež je tu prvýkrát. O akcii sa dozvedel z novín v rubrike o akciách na víkend. „Ešte som si nič nevybral, uvidím, čo ma zaujme,“ hovorí a prezerá si knihy. Jeho brat priniesol na darovanie šaty.

Niektorí rodičia využili Zónu aj výchovne. Päťročný Jakub priniesol dve hračky – traktor a stíhačku. „Pre deti, čo také hračky nemajú,“ vysvetľoval. Na oplátku si vybral gumené zvieratká.

 

Vylepšenia zabrali

„Bola to doposiaľ najväčšia Zóna,“ hovorí Manik. Za deň sa tu otočilo viac ako 700 ľudí, odhaduje. Boli tu podľa neho aj Španieli, Turci a anglicky hovoriaci návštevníci.

Vylepšenia ako výložisko či krabice na príliš staré či poškodené veci sa podľa organizátorky Zuzky vyplatili – podarilo sa totiž predísť neporiadku. Práve na ten sa sťažovali niektorí návštevníci predchádzajúcich akcií. Upratovať tu podľa nej pomáhali aj samotní návštevníci. „Ľudia si takto viacej vecí zobrali, bolo to na stoloch či zavesené na vešiakoch,“ hovorí.

Najviac išli detské veci. „Ako teplé rožky,“ hovorí dobrovoľníčka Katka, ktorá sa starala práve o stoly s detským oblečením. Najväčší záujem bol podľa nej o oblečenie pre najmenšie deti do dvoch rokov. Zastavovali sa najmä ženy – či už s deťmi alebo bez. Minulo sa podľa nej takmer všetko.

O piatej poobede sa Zóna skončila. Na dobrovoľníkoch zostalo ešte pobaliť to, čo si nikto nevybral. „Dom kultúry nám poskytol priestory, kde to môžeme dočasne uložiť,“ hovorí Zuzka. Knihy pôjdu rovno do knižnice v budove. Zvyšok budú buď rozvážať alebo si po to prídu neziskovky.

O Zóne peňazí sme hovorili s jej organizátormi. Viac si prečítajte na /zona-bez-penazi-nie-je-bazar-ani-odpadkovy-kos--je-to-radost