Kamarátky jej závideli. Každá puberťáčka snívala o tom, aby mala brata. Najlepšie staršieho, ktorý ju bude brávať na žúrky. Brata, ktorého navštevujú atraktívni spolužiaci, a s ktorým by ju rodičia pustili na lyžiarsky, na didžinu, do kina a podobne. Ona staršieho brata mala a čerpala z tých „výhod“ koľko sa dalo.

Keď prišli prvé sklamania z neúspešných vzťahov, či randenia, vždy mala po ruke silné mužské bratovo rameno.

Dospelosť jej do života priniesla veľkú lásku. Tá však netrvala dlho.

Po rozvode si dala na Facebook fotku s bratom. Takú spred niekoľkých rokov, na ktorej vyzerali ako pár. Začala brata častejšie navštevovať, aj jeho manželku aj deti. Veď niet nad skvelé rodinné vzťahy! Lenže každým dňom si brata viac a viac privlastňovala. Uvedomovali si to všetci okolo. Rodinná búrka vypukla, keď jej brat nevedel splniť daný sľub, že počas Vianoc pôjdu spolu do kina. Doma mali nečakanú návštevu, ktorej sa musel venovať, tak chcel kino so sestrou odložiť. „Nemôžeš mi to urobiť, veď si mi to sľúbil!“ plakala. Takmer štyridsaťročná žena sa správala ako dieťa. Zdalo sa jej, že všetci sa jej otočili chrbtom. Veď ona len chcela s bratom tráviť čas tak, ako to bývalo v detstve.

Dôvodov na výčitky pribúdalo. „Nemôžete si kúpiť psa, veď to bude len tvoja starosť, tvoja žena sa tomu nebude venovať, ona myslí len na seba,“ poburovala brata proti manželke.

Spomínaný muž sa ocitol medzi dvoma ženami: manželkou a sestrou. Jedna aj druhá bojovali o jeho priazeň, jedna aj druhá mu chcela radiť, byť dôležitá. A tak sa odohrával zvláštny súboj medzi dvomi ženami - švagrinami. Takmer štyridsaťročný muž nevedel, ako sa má zachovať.

Odpozorovala som niekoľko takých komplikovaných vzťahov.

Väčšinou bola hlavnou aktérkou osamelá žena, ktorej to s mužmi nevyšlo. Neprítomnosť mužského ramena si kompenzovala tým bratovým. Ona nechcela byť „tá tretia“ a robila všetko, aby si v zvláštnom trojuholníku obsadila „dobré“ miesto. Toxický vzťah. Na začiatku nič neveští, že sa to môže pobrať zlým smerom, veď všetko vyzerá normálne. Istý čas. Najviac si to asi odnesie „tá tretia“. Kto ňou bude? Žena alebo sestra?

Súperiť so švagrinou je ťažká, často nevyrovnaná hra. Veď sestra svojho brata pozná dlhé roky, môže sa odvolávať na zážitky z detstva, spoločných rodičov, priateľov, predkov. A ešte má navrch, že ak je osamelá, disponuje časom, ktorý môže bratovi venovať. Veľa sa hovorí o hnusných svokrách a o ich zákernostiach kolujú vtipy. Ale pre manželské vzťahy môže byť ohrozením aj toxická súrodenecká láska. Nie je to nenapraviteľné, ale vyžaduje si veľmi silnú povahu a dôslednosť tak, ako pri každom liečení vzťahov. Nechcem šíriť paniku, veď toxické súrodenecké vzťahy nevládnu v každej rodine. Ale pre istotu si radšej pred svadbou skontrolujte, či vaša budúca švagriná už má po svojom boku muža svojho života.

 

Prečítajte si aj Keď vás niekto nechá v štichu