Dychové skúšky, detekčné sady či nálepky na kožu, ktoré sa pri vyplavovaní alkoholu z pórov kože sfarbia... Prostriedky na odhalenie podguráženého stavu podliehajú trendom doby. Ten, na ktorom aktuálne pracuje vedecký tím zo San Diega, by mal byť prelomový.

Údajne už tri sekundy postačia, aby ste vy, váš lekár či policajt mali prístup k exaktným dátam o množstve požitého alkoholu. Takto sľubne znejú prvé závery z rozsiahleho výskumu, na ktorom sa podieľali odborníci z Kalifornskej univerzity v spolupráci s popredným výrobcom mobilných telefónov.

Ich spoločnou ambíciou bolo vyvinúť gadget na princípe podkožného mikročipu, čo by sa dokázal spárovať s mobilným zariadením, napríklad so smartfónom, a v reálnom čase vysielať informácie, koľko alkoholu sa práve nachádza v krvi.

Zariadenie je už na svete a ak sa ďalšie testy ukážu ako úspešné, môžeme sa nádejať, že lekári v blízkej budúcnosti získajú dôležitý nástroj na prevenciu a regulovanie alkoholovej závislosti.  

Takmer neviditeľný

Ako to funguje? Biosenzorická „skrinka“ je viditeľná len pod mikroskopom. S rozmermi menšími ako milimeter kubický sa injekčne vstrekne do tela a prakticky okamžite môže vysielať informácie o zdravotnom stave - v tomto prípade triezvosti - skúmaného.

Mechanizmus mikročipu vysvetľujú autori výskumu nasledovne: zariadenie obsahuje tri senzory. Hlavný je potiahnutý molekulami alkoholoxidázy, enzýmu, ktorý špecificky reaguje práve s alkoholom a tým odhaľuje jeho prítomnosť v tele. Ostávajúce dva senzory pomáhajú zaistiť presnosť merania sledovaním ďalších ukazovateľov, napríklad kyslosti vnútorného prostredia.

Čip je vďaka svojej kompaktnosti pohodlný „na nosenie“ a nenarúša procesy v tele. Vlastne o ňom ani nebudete vedieť. Bezprostredne po vpichnutí môže začať s priebežným monitorovaním a už po troch sekundách určií, či to niekto prehnal s drinkom. Navyše je energeticky úsporný. Zozbierané dáta vysiela do zariadení z kategórie nositeľnej elektroniky, napríklad inteligentných hodiniek. Rovnako je kompatibilný s mobilnými telefónmi.

Vedeli ste, že?

Zaujímavosťou je, že „predchodca“ tejto idey, nálepky na zistenie alkoholu v krvi, nie sú nápadom etablovaného odborného kolektívu, ale dvoch šikovných študentiek z USA. Po úspechu svojho nápadu využili popularitu na nemenej užitočnú ideu. Vyvinuli model na skríning pŕs Maria, podpísali zmluvu s Victoria´s Secret a zariadenia nechali umiestniť do butikov po celej krajine. Výsledkom bolo takmer pol milióna spontánnych vyšetrení prsníkov žien, ktoré by sa možno inak zdráhali ísť k lekárovi. Takto spravili kľúčový krok prevencie v pohodlí a bez stresu, kým si skúšali podprsenku.