Potrat ako pojem sa v poslednej dobe objavuje veľmi často. A nielen ako pojem. Štatistiky jasne hovoria o stúpaní percenta žien, ktoré potrat dobrovoľne podstupujú. Katolícka cirkev šalie, spoločnosť sa búri, organizácie za dodržiavanie ľudských práv kriví tváre a takzvané feministky si dali heslo: Tvoja maternica, tvoja vec. Tak sa zamýšľam, ako sa asi cíti žena, ktorá je v pozícii niekoho, kto sa práve rozhoduje o tom, či ísť na ten potrat, či nie, keď sa toto všetko okolo nej deje…

Som žena, som katolíčka, som človek. Nie v tomto poradí. Len vymenuvávam. Nikdy nenechávam totižto ani jednu túto stránku povzniesť sa nad tú druhú. Pretože by mali ísť ruka v ruke. Snažím sa predstaviť si, že by som práve ja bola jednou z tých, čo nevedia, ako ďalej.

Som jednou zo zástankýň tej myšlienky, že život sa začína už po splodení, nie až po narodení. Teda potrat je pre mňa určitý druh, ak chcete, vraždy. Znie to desivo, že? No tak, ako zastávam tento postoj a názor, tak sa ani neklasifikujem a netitulujem do úlohy človeka, ktorý niečo takéto súdi, odsudzuje, zavrhuje a podobne. Možno môj neradikálny postoj súvisí s tým, že som sa nikdy nedostala do blízkosti žiadnej ženy, ktorá niečo takéto podstúpiť musela. Vravím si: Vďaka Bohu. No zároveň si vravím, aj keby, nič by sa nestalo. Určite by som sa nepostavila do role niekoho, kto by dotyčnej akýmkoľvek postojom, či slovom, ublížil.

V posledné mesiace sa Poľsko a USA dostali v tejto tematike do pozornosti médií, keďže Poliaci sa rozhodli absolútne odsúhlasiť zákaz potratov a v USA sa rozmohla sieť strán, organizácií a inštitúcií, ktoré bojujú o to, aby sa tzv. plánované rodičovstvo a s ním spojené potraty nedostali na list nežiadúcich a zakázaných, trestuhodných vecí. Ak tieto riadky číta v tomto momente nejaké dievča, žieňa, ktoré práve zistilo, že je tehotné, a nevie, ako ďalej, úprimne ho ľutujem. Tento trend medializácie veci, ktorá by mala byť súkromnou a ktorú mnohé strany využívajú na spropagovanie vlastných záujmov, či na rozvoj svojho akože biznisu,  na úkor šťastia obete, mi ide rezolútne na nervy a absolútne to ide proti mne.

Určite ste aj vy počuli veľakrát o prípadoch, kedy malé dievčatko otehotnelo po znásilnení rodinným príslušníkom, a štát odmietol potrat dovoliť. Tak mi napadá myšlienka, aký zmysel to má, keď dám do ohrozenia dva životy, ktoré som nikomu ja osobne nedal…Ide tu o prípad otehotnenia dieťaťa, po tom, ako bolo sexuálne zneužité. Toto nie je sci fi. Toto je realita. A nielen v takých štátoch, ako je Kolumbia, Peru, či Chille…Deje sa to aj na Slovensku. Tak kladiem otázku, ktorú položím ešte veľakrát: prečo neriešime najskôr prevenciu, ale dôsledky? Nebolo by lepšie, sprísniť zákony ohľadom sexuálnych zneužívaní, napadaní, aby sa dotyčný človek, ktorý sa k tomu chystá, mal čoho obávať? Aby mal vážnejšie dôsledky, než len pár rokov za mrežami s možnosťou skoršieho prepustenia za dobré správanie?

Veľa ľudí si myslí, že žena ide na potrat kvôli nasledujúcim dôvodom: je karieristka, je maloletá, má záletný život. Zdá sa mi to neuveriteľné. Som žena, ktorá chce kariéru. No zároveň viem, že ak otehotniem, mám okolo seba ľudí, na ktorých sa môžem kedykoľvek obrátiť aj v  prípade, že by ma partner opustil. Dajte hore ruku všetky, ktoré ste si tým isté tiež. V tomto prípade dávam a aj budem dávať vinu globálnej spoločnosti. Nielen štátu, cirkvi, ale celkovo, všetkým. Nielenže sa matka na Slovensku, ale aj celkovo pomaly už všade cíti ako nič, alebo je diskriminovaná spoločnosťou, lebo sú kladené na ňu nároky, ktoré je nie vždy schopná zvládnuť, vezmime si do úvahy aj to, ako sme sa dostali do doby, v ktorej platí heslo Dieťa = peniaze.

Mnohé deti končia v detských domovoch. Práve im sa chcú mnohé mamičky, ktoré otehotnejú a nemajú kam s bábätkom, vyhnúť. Pretože aj tu platí: dieťa z domova = výtržník, kriminálnik, peniaze. Ruku na srdce, ktorá by chcela priviesť na svet dieťatko, keď má pred očami takýto scenár? Kde je štát? Znovu otázka: Prečo riešime až dôsledky, a nie prevenciu?

Viac na blogu autorky

 

Prečítajte si aj Legendárnu herečku Krystynu Jandu v minulosti potrat zachránil pred smrťou. Podľa nového zákona by ju za to zavreli