Udiala sa taká nemilá vec. Boli sme upozornení viacerými ľuďmi a následne si aj sami overili toto: pri zadaní nášho názvu "dobry anjel" do googlu, vyhodilo platenú reklamu iných charitatívnych organizácií, ktoré mali jednoznačne zadané pri svojom názve ako kľúčové slovo "dobry anjel". (Predstavte si, že zadáte "Nike" a vyhodí vám reklamu na adidas s textom: Nike - to najlepšie pre športovcov: www.adidas.sk).

Keď som sa na to pozrela, hneď som vedela, o čo ide. Ale vedela som aj, že žiadna z organizácií za to nemôže. Hoci to skutočne nevyzeralo pekne. A čo sa stalo?

Google minulého roku spustil grant pre tretí sektor, kde sme dostali zadarmo budget pre adwords reklamu. Výborná vec! V praxi to znamená, že sme si mohli zadarmo nastaviť kľúčové slová. Ak ich niekto zadá do googlu, objavíme sa vo vrchných riadkoch vyhľadania. Bežný online nástroj.

Hneď na to sa ozvalo niekoľko agentúr, ktoré nám to chceli zadarmo spravovať. Našťastie áno, tretí sektor takto funguje. My sme sa rozhodli spravovať si to sami. No spomínané dve organizácie nemali veľa šťastia pri výbere, lebo sa zverili do rúk mladým "ITečkárom", ktorí nabudení túžbou po dobrých číslach a skvelých výsledkoch zabudli na to kľúčové - korektnosť.

A tak medzi kľúčové slová zadali názov inej úspešnej organizácie, nás. Následne v krátkej dobe sa udialo to, že ľudia, ktorí zavítali na google, začali byť pohoršení nekorektným konkurenčným bojom medzi charitami. Ktorý však neexistuje. S oboma organizáciami máme veľmi dobré vzťahy. A to všetko sa stalo len preto, že niekto si myslí, že čísla sa dosahujú akokoľvek. Nebolo by to pekné ani v biznise. Ale v charite to bolo priam odpudivé.

Nikto z nás za to nemohol, ale každého z nás to stálo energiu. Niektorí ľudia sa majú ešte čo učiť.

Pri tej príležitosti by som nielen chcela každého premotivovaného mladého odborníka na hocičo upozorniť, že stále by malo platiť pravidlo: „čo nechceš, aby iní robili tebe, nerob ani ty im". Ale aj na to, že tretí sektor je skvelá vec a na Slovensku v ňom vládnu nadštandardné vzťahy. Stretávať sa s ľuďmi z charít, z Pontisu, z Plamienka, z Magny, Svetielka pomoci a z ďalších je pre mňa vždy zážitok. Sme priateľmi a vzájomne sa uznávame a neraz si pomáhame. Alebo aj iné združenia. Čo by sme robili bez Aliancie fair play, Transparency, bez Proti prúdu a ich Nota Bene? Bez všetkých tých bojovníkov za pravdu, vzdelanie, samosprávy, kultúru a dizajn? Verte, Slovensko by bolo chudobné. A prečo to teda ešte píšem? Lebo odbíjajú posledné dni, keď ešte niektorí z vás môžu darovať týmto skvelým ľuďom 2 percentá z dane. Tak to, prosím, urobte. Pretože pri dnešnom hospodárení štátu to môžu byť dve najlepšie použité percentá z vašich daní.