Presne o týchto veciach píše psychiatrička Robin Bermanová vo svojej knihe Povolenie k rodičovstvu. Rodičia sa podľa nej musia naučiť, že oni velia. Ak majú deti priveľa moci, začnú sa báť a vyrastú z nich neistí, neprispôsobiví ľudia.

Vďaka Povoleniu k rodičovstvu si rodičia zvyknú na určovanie hraníc, aby tak mohli vychovávať s láskou. Len tak môžu svojim deťom vštepiť sebavedomie, rešpekt a citovú vyspelosť.

 

 

Robin Bermanová píše o tom, že medzi striktnou a benevolentnou výchovou existuje priestor, v ktorom sa dá vychovávať deti bez stresu, no s hranicami, ktoré neskôr nebudú deformovať ich správanie v dospelosti. Jej kniha nie je o sofistikovaných teóriách, ale o príbehoch ľudí, s ktorými sa stretla vo svojej praxi - niečo ako Slepačia polievka pre dušu rodiča.

Veľa ľudí celý život sníva o milujúcich a starostlivých rodičoch, ktorých nikdy nemali. Ako psychiatrička často pociťujem smútok, keď mi pacienti bolestne opisujú príbehy o tom, čo sa pokazilo v ich detstve a ako veľmi ich tieto momenty neustále ovplyvňujú. Často si prajem mať kúzelnú paličku, vrátiť sa v čase a zmeniť tie chvíle – skôr ako sa ich vplyv stane súčasťou ľudí samotných, skôr ako ovplyvní ich pohľad na samých seba a ich vzťah k svetu.

Bola by som šťastná, ak by sa táto kniha pre vás stala kúzelnou paličkou – nástrojom, vďaka ktorému sa stanete rodičmi, po akých vaše dieťa túži.

 

 

Ak budeme viac pozornosti venovať spôsobu, akým vychovávame svoje deti, ušetríme ich v budúcnosti pred bolesťou. Predstavte si, čomu všetkému ste sa mohli vyhnúť, ak by vaši rodičia venovali viac pozornosti vašim potrebám a pristupovali k nim citlivejšie.

Čas na rodinu sa vytratil pri všetkých tých aktivitách, na ktoré deti vodíme a pri očakávaniach, ktoré na nich a na seba máme.

Rodičovstvo sa stalo prácou nie vzťahom, ale je to vzťah – hlboký a zmysluplný. To ako sa k nám správali ako k deťom, sa premietne do toho, ako sami vnímame seba. Detstvo je vzorom k tomu, ako deti naučiť milovať a dôverovať. Je to príbeh, ktorý sa hlboko zakorení do nášho bytia. Silné puto s rodičmi vytvorí citovú istotu, ktorá nám umožní byť samými sebou a nájsť si miesto vo svete.

 

Prečítajte si aj Kniha, ktorá vám zlepší zdravie

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.