BRATISLAVA. Vyrástla v takej chudobe, že prvé vlastné topánky mala až ako 9-ročná. V druhej svetovej vojne vyvíjala úsilie za nasadenie žien-pilotiek vo vojnových operáciách a bola prvou ženou, ktorá 18. mája 1953 prekonala na stíhačke rýchlosť zvuku. Od tejto udalosti uplynie v sobotu 60 rokov.

 

Rodičov stratila ako dieťa 

Jacqueline Cochranová sa narodila v Pensacole na Floride (USA). Udáva sa, že to bolo 11. mája 1910, iné zdroje uvádzajú, že presný dátum jej narodenia nie je známy. Ako bosonohé dieťa kradla sliepky, aby pomohla živiť rodinu. Neskôr, ešte ako dieťa, stratila rodičov a vychovávali ju pestúni.

Prvýkrát sa Jacqueline Cochranová dostala k lietaniu v roku 1932, v tom roku aj získala licenciu pilota. Dobrodružstvo sídliace v jej srdci ju v roku 1935 po prvýkrát priviedlo na preteky Bendix Transcontinental Air Race v USA. Trofej za dosiahnutie rekordu si Cochranová v tomto transkontinentálnom leteckom preteku odniesla v roku 1938.

V roku 1941 ju poverili úlohou oboznámiť sa vo Veľkej Británii s programom pilotiek lietajúcich v kráľovskom letectve (Royal Air Force). V júni 1941 sa stala prvou ženou, ktorá pilotovala bombardér cez Atlantický ocean. Keď sa vrátila do USA, začala pracovať na americkom programe účasti pilotiek v armádnom letectve (Women’s Air Force Service Pilots program), ktorý úspešne napredoval, ale v decembri 1944 bol zrušený.
 

Mala 200 rekordov

Za prácu, ktorú v armáde USA odviedla, dostala v roku 1945 medailu (Distinguished Service Medal). Novou výzvou sa pre Jacqueline Cochranovú v období studenej vojny stal let na stíhačke F-86 Sabre, keď ako prvá americká pilotka prekonala rýchlosť zvuku. Tento vlastný rekord prekonala ešte v roku 1964 (mala vtedy 54 rokov). Celkovo vo svojej leteckej kariére dosiahla viac ako 200 rekordov.

Jacqueline Cochranová bola v roku 1971 uvedená do Leteckej siene slávy v Daytone v americkom štáte Ohio ako prvá žena, ktorej sa tejto pocty dostalo.

Odvážna pilotka zomrela 9. augusta 1980 v meste Indio v americkej Kalifornii. Dožila sa 70 rokov.