Austrálska tenistka Ashleigh Bartyová ukončila vo veku 25 rokov profesionálnu hráčsku kariéru. Svetová jednotka oznámila nečakané rozhodnutie na sociálnej sieti necelé dva mesiace po svojom triumfe na Australian Open, čo bol jej tretí grandslamový titul v kariére.

"Dnes je pre mňa veľmi emotívny deň. Rozhodla som sa ukončiť kariéru," vyhlásila Bartyová vo videu na Instagrame.

"Som taká šťastná a taká pripravená, cítim v mojom srdci, že pre mňa ako osobu nastal na toto rozhodnutie ten správny moment. Som vďačná za všetko, čo mi tenis dal. Vďaka nemu sa mi splnili všetky sny a ešte omnoho viac, no viem, že je správny čas rozlúčiť sa a začať sa snažiť dosiahnuť iné sny."

Bartyová vládla svetovému rebríčku nepretržite 114 týždňov, čo je štvrtá najdlhšia séria v histórii. V roku 2021 triumfovala na Roland Garros, vlani nenašla premožiteľku vo Wimbledone a naposledy dominovala na domácom Australian Open, ktorý vyhrala bez straty setu.

Bartyová vysvetľuje, prečo končí

V šesťminútovom videu priznala svojej blízkej priateľke a bývalej partnerke v miešanej štvorhre Casey Dellacquovej, že "stratila fyzický drajv, motiváciu a všetko, čo potrebujete, aby ste mohli súťažiť na tej úplne najvyššej úrovni".

"Som úplne vysilená. Viem, že po fyzickej stránke už nemám viac čo vydať a to je pre mňa úspech. Vydala som zo seba absolútne maximum, tomuto krásnemu športu som dala všetko a som z toho skutočne šťastná," vysvetlila svoje dôvody Austrálčanka, ktorá okrem troch grandslamových titulov ovládla aj ďalších 12 turnajov vo dvojhre a rovnaký počet vo štvorhre.

"Viem, aké veľmi náročné je dostať zo seba to najlepšie a udržať si pritom výkonnosť. Hovorila som o tom so svojím tímom niekoľkokrát. A už tak nechcem pokračovať. Fyzicky už nemám čo ponúknuť," dodala.

Rodáčka z austrálskeho Ipswichu sa s kariérou lúči so singlovou bilanciou 305 výhier a iba 102 prehier. Na odmenách zarobila takmer 24 miliónov dolárov.

Jej ďalšia budúcnosť je zahalená rúškom tajomstva. Zahraničné médiá špekulujú o jej ďalšej kriketovej či golfovej kariére.

Novou svetovou jednotkou bude Swiateková

Bartyová sa nechá vyradiť z rebríčka WTA. Od pondelka sa tak novou svetovou jednotkou stane Poľka Iga Swiateková, ktorá zaostáva v renkingu za Austrálčankou o 2204 bodov.

Podľa pravidiel WTA môže hráčka, ktorá ukončila kariéru, ešte zostať v rebríčku, budú sa jej odpočítavať body a vypadne z neho až na konci roka. Druhou možnosťou je nechať sa vyradiť dobrovoľne hneď. Bartyová túto možnosť využije.

Trojnásobná grandslamová šampiónka to potvrdila na utorkovej tlačovej konferencii v Brisbane, na ktorej prvýkrát verejne prehovorila po tom, ako deň predtým na sociálnej sieti oznámila svoj šokujúci koniec. "Moje meno vyškrtnú z listiny v ďalšom vydaní rebríčka. Bude to vzrušujúci čas pre WTA Tour s novou svetovou jednotkou," vyhlásila 25-ročná Bartyová.