V dnešnom článku Baťová vs. Matovič. Je to gender problém? kladie Zuzana Kovačič Hanzelová otázku, či má konfllkt Igora Matoviča a Zuzany Baťovej aj gender rovinu. Došla k záveru, že nevie, tak sa jej pokúsim odpovedať. Pretože jej otázku, úvahu a neurčitú odpoveď považujem za škodlivé pre ženy.

Takže najskôr k podstate. Zaútočil Igor Matovič na Zuzanu Baťovú, preto, že je žena? Správal by sa inak, keby ŠÚKL viedol muž? Odpoveď poznáme už od čias, kedy posielal Sulíka kopať hroby - nie. Igor Matovič útočí úplne na každého, kto sa mu postaví, kto mu skríži plány na jeho svetovú slávu, o ktorú sa znova a znova pokúša.

Igor Matovič práveže absolútne nerieši, či je to žena alebo muž - razancia útoku súvisí s tým, čo on má v svojej šialenej duši a nie s tým, čo má protivník pod sukňou - v konflikte je naozaj genderovo neutrálny. (Inak sedlácky mačo, s jeho žienkami, vyťahovaním manžela, ale to tu teraz neriešme.)

Rozhodovala sa Zuzana Baťová tak, ako sa rozhodovala, preto, že je žena? Nie. Ona sa k celému problému postavila ako charakterný človek. Kde je teda gender problém? V nás, ak zdôrazňujeme, že bývalý premiér útočí na slabú ženu. Myslím si, že Zuzana Baťová je silnejšia osobnosť ako Igor Matovič, v mnohých smeroch. Porovnanie ich silnej a slabej pozície v súvislostiu s ochrankou sa týka aj chlapa na jej mieste.

Neviem argumentovať ZKH, pretože v texte nikde neuvádza jediný logický argument, prečo by to mal byť gender problém. Len kladie otázku, na ktorú odpovedá - neviem. Áno, o genderovom hľadisku treba diskutovať. Ale intelektuálne poctivo, s argumentami a nie neurčitým naznačovaním vo forme otázky - to téme viac škodí ako pomáha.

Žijeme ešte stále v patriarchálnom svete. Mám milión skúsenosti z môjho života, z mojej práce a o gender nespravodlivosti môžem rozprávať hodiny. Preto si ale myslím, že celej našej snahe veci komunikovať a riešiť škodí, ak budeme gender hľadisko strkať aj tam kde nepatrí.

Stojíme za Zuzanou Baťovou. Zastávame sa jej preto, že na ňu politik zúrivo a nespravodlivo útočí. Zastávame sa jej preto, lebo má odvahu sa mu postaviť. Zastávame sa jej tiež preto, lebo chráni inštitúciu, ktorú potrebujeme. Lebo chráni nás. Nezastávame sa Zuzany Baťovej preto, že je žena. A už vôbec nie je slabá žena, ako sa ukazuje.