Premýšľala som, čo napísať tento týždeň. V hlave som mala, že budem písať o prípade Baťová. Nie z politického hľadiska. Z ľudského, ženského. Ale po debatách s mojím mužom, a s kamoškami som zistila, že na to vlastne nemám celkom názor.

Je to otázka mužsko-ženská? Alebo iba politicko-inštitucionálna? Je podstatné, že Zuzana Baťová je žena a Igor Matovič je muž? Záleží v ich konflikte na tom? A je to možno čudné, ale ja mám názor na politickú situáciu, ale neviem vlastne zodpovedať otázku, ako sme v tejto debate na tom medzi mužmi a ženami.

Je dôležité, že Igor Matovič s ochrankou a z vysokej pozície zaútočil na obyčajnú vedkyňu bez ochranky? Asi áno. A nemala by byť debata o expremiérovi/ministrovi financií verzus šéfke ŠÚKL vážna bez ohľadu na to, či jeden je muž a druhý žena? Tiež áno. Je to gender otázka? Úplne na prvú nie. Na druhú už áno.

Chcete si pravidelne prečítať stĺpček Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maili bez reklamy?

Ak stojíte oproti politikovi s ochrankou, a idete po ulici a niekto v aute stiahne okienko, a vykríkne na vás, že ste p**a, je to rovnocenný boj? Asi nie celkom. Igorovi Matovičovi sa síce tiež vyhrážajú smrťou, no reálne sa ním zaoberajú ochrankári. Zaoberá sa niekto osobnou bezpečnosťou pani Baťovej? Asi nie tak podrobne. Tento súboj prosto nie je vyrovnaný.

Bolo by ideálne nevnímať pozície mužov a žien v súboji o Sputnik? Iste. Dá sa to dnes v našej spoločnosti? Asi nie celkom. A tak vlastne stojím niekde medzi týmto všetkým. Nemám jasný názor na to, ani tamto. Sledujem to, diskutujem, robím si názor, no nie vždy musí človek stáť na barikádach. Hoci principiálne má jasno, nie vždy musí byť na jednej alebo druhej gender strane.

Nemám na to celkom názor a hovorím to otvorene. A je to vlastne v dnešnej dobe celkom osviežujúce - nemať názor. Do krvi sa nehádať a prosto povedať NEVIEM. Neviem. Mám názor na politickú situáciu, ale nemám názor, či to bol mužsko-ženský konflikt. Neviem, či to treba posudzovať feministicky, vlastne v tom tápam. Možno mi poviete argumenty, presvedčíte ma, ja naozaj skutočne neviem. Vnímam argumenty aj pre, aj proti. Žiadne zatiaľ neprevážili.

A chcem vám povedať, že je ok nevedieť. Nemať názor. Máme dnes epidémiu toho, že každý má jasný názor na všetko. Lebo kriku a jasných stanovísk je tu dnes vlastne až príliš.