Život je realita, na ktorú nemôžeme nasadiť žiaden filter. Život nevieme následne vyretušovať, ani vrátiť o krok späť jedným tlačidlom. Keby existovalo "undo" na niektoré životné rozhodnutia, keby sme si mohli na seba hodiť ráno čarovný filter, ktorý nás skrášli, keď ideme do práce po prebdenej noci, život by sa žil ľahšie. Ale nie je to tak.

Keď sledujete instagram, či facebooky niektorých ľudí, máte pocit, že žijú nonstop vo vyretušovanom svete, kde existuje len to krásne. Všetci sú šťastní a spokojní. Dovolenkujú v krásnych destináciách, jedia dokonale naservírované pochúťky, za ktoré by sa nehanbila ani michelinovská reštaurácia. Listujúc ženské časopisy, ktoré sa odvolávajú na to, že ukazujú "skutočné ženy a reálny život" máte pocit, že všetky ženy na svete vyzerajú tak, ako by na nich hodiny pracoval tím make-up artistov, hair-stylistov, kostymérov a retušérov. Všetky sociálne siete a časopisy v nás vyvolávajú pocit, že by sme mali byť krajšie, štíhlejšie, variť a servírovať ako profesionálne kuchárky, žiť v bytoch zariadených podľa dizajnérskych trendov.

Mám radšej autenticitu a preto ma vždy poteší osobnosť, ktorá tak vystupuje a ukazuje realitu bez príkras a retuší. Takou je práve Lena Dunham, herečka, ktorá sa preslávila najmä svojou postavou Hannah v seriály Girls, na ktorom sa podieľala aj scenáristicky. Je často zobrazovaná na obálkach časopisov a presadzuje názor, že na svoje fotografie zakazuje používať Photoshop. Práve jej autenticitu využila novozélandská značka Lonely Girls na predaj spodnej bielizne. Nafotili spoločne kampaň, ktorá ukazuje kúsky spodnej bielizne na reálnych ženách bez retuší a filtrov. Jednou z tvárí kampane je práve Lena, ale do kampane prispievajú aj bežné ženy a dievčatá, ktoré majú odvahu a posielajú svoje fotografie v spomínanom spodnej bielizni bez retuší a úprav. Kampaň má pomôcť dodať odvahu ženám, ktoré možno nemajú dokonalé krivky a z nejakého dôvodu nemajú radi svoje telo, aby si k nemu našli cestu. Aby sa prestali porovnávať s nereálnymi modelkami v časopisoch a zistili, že život a krása sa neskrýva iba za množstvom vrstiev a grafických úprav v počítači.

Nuž, možno by Lena mohla byť vzorom pre nás všetky, ktoré sa hanbíme za svoje fotografie, keď na nich nevyzeráme dokonalo. Keď sa odmietame fotiť v plavkách, keď sa ťažko zmierujeme s vráskami a celulitídou. Aj keď naše fotky podrobíme kritickému výberu, aj keď na ne hodíme filtre, aj keď sa s nimi pohráme v počítači, aj tak ráno musíme vstať a vykročiť do života bez filtra. Také, aké sme.

 

 

Prečítajte si aj Bratislavská stanica je smrrrrrť!