BRATISLAVA. Až 70 umeleckých zastávok, 298 vizuálnych umelcov, performerov, hudobníkov, dizajnérov a k tomu 270 svetelných gúľ, 568 neónových trubíc, 90 000 pixelov, 3,5km laserových lúčov, 160-metrový mrakodrap, 5 ton piesku, 6 klavírov a 5 kamiónov umenia, taká je štatistika festivalu súčasného umenia Biela noc.

„Festivalom sa snažíme poukázať na význam umenia vo verejnom priestore a popularizovať súčasné umenie u širokej verejnosti. Počas troch rokov sa nám sem podarilo priniesť vyše 200 umeleckých projektov svetových a domácich umelcov, z toho niekoľko európskych premiér. Každoročne pre festival vzniknú nové kvalitné diela, ktoré spolu s umelcami vyvíjame počas celého roka. Výnimkou nie je ani tento ročník,“  hovorí umelecká riaditeľka Zuzana Pacáková.

 

Boris Vitázek, Izba národa, OD Tesco.  Foto - bielanoc.sk

 

Štyri trasy pre rodiny s deťmi i pre náročného diváka

Biela noc sa každý rok usiluje vylepšovať nielen po dramaturgickej stránke, ale aj službami, ktoré tisíckam návštevníkov uľahčia presun po stanoviskách a orientáciu v bohatom programe. Rozmer veľkého festivalu dodáva Bielej noci aj mobilná aplikácia, ktorá vznikla v spolupráci s generálnym partnerom VÚB.

Organizátori aj tento rok vytvorili štyri tematické trasy pre rodiny s deťmi, pre náročného diváka, aj pre ľudí, ktorí sa chcú zabaviť na interaktívnych inštaláciách. Novinkou je vodná trasa od Riverparku po most Apollo, na ktorej sa nachádza desať diel na nábreží, vodnej hladine aj na oboch mostoch.

Šéfka festivalu radí návštevníkom ako si naplánovať trasu a vyhnúť sa tak sklamaniu z pocitu, že nič nevideli a všade bolo veľa ľudí: „Všetko sa za jediný večer nedá vidieť, preto je najlepšie vopred si naštudovať diela na stránke bielanoc.sk. Najväčší nával návštevníkov v centre mesta býva medzi 19.00 – 22.00 hod, preto začnite z okrajových bodov a do centra choďte postupne.“ Po meste sa budú pohybovať aj dobrovoľníci a mediátori, ktorí divákom pomôžu s navigáciou či informáciami o jednotlivých dielach.

 

Alžběta Chmelíková, Daniel Jenikovský, Set of Reality, Gorkého parkovisko.  Foto - bielanoc.sk

 

 

Návrat najobľúbenejších headlinerov

Po veľkom úspechu z predchádzajúcich rokoch sa v Bratislave opäť predstavia zahraniční a domáci umelci ako napríklad Amanda Parer, ktorej gigantické zajace vystriedajú obrí humanoidi, skúmajúci našu civilizáciu. „Humanoidi budú na viacerých miestach Bratislavy, ktoré sme vyberali s organizátormi. Hlavné pre mňa bolo, aby ich videlo čo najviac ľudí. Mám pekné spomienky na žiariacich zajacov na Hlavnom námestí v Starom meste, teraz sa teším na súznenie humaniodov s modernejšou architektúrou,hovorí austrálska umelkyňa.

 

Bednárová, Puojd, Izba Medená 16   Foto - bielanoc.sk

 

Premiéry a novinky

Premiérovo sa v Medickej záhrade predstaví britský sochár Luke Jerram so 7-metrovou vernou kópiou Mesiaca, vyhotovenou na základe záberov mesačného povrchu v mierke 1:500 000.

Francúzi Collectif Coin zmenia Námestie slobody prostredníctvom 270 svetelných gúľ v diele Globoscope. Kanadský umelec Robyn Moody odkazuje na všadeprítomné elektromagnetické vlny kinetickou inštaláciou 88 neónových svetiel, ktorá sa vznáša vo zvuku organu. Alex Guevara z Peru stvárnil antropocén – dobu, v ktorej strede stojí človek, v sugestívnej projekcii ATRPCN.  

Milovníkom nevšedných zážitkov sa oplatí ísť aj do vzdialenejšieho miesta Bielej noci, do novej Cvernovky, pred ktorou bude funkčná sauna a následné posedenie pri ohni a afterpárty.

 

Luke Jerram, Múzeum Mesiaca1, Medická záhrada.  Foto - bielanoc.sk

 

Doprava na Bielu noc s MHD

Už tradične organizátori apelujú na návštevníkov, aby v rámci možností nechali auto doma a na Bielu noc využili hromadnú dopravu. Posilnená bude nočná MHD aj autobusové spojenia s krajskými mestami. Viac informácií bude na stránke podujatia pred festivalom.

K dielam, ktoré sa nachádzajú v interiéri či inak ohradenom priestore, bude prístup len so zakúpeným BN Passom v cene 8 Eur, pričom deti do 15 rokov, dôchodcovia a ZŤP majú vstup zadarmo. Vstupenky sa dajú zakúpiť online najneskôr do 12.00 v deň akcie, v predpredaji v Lab. Café na Námestí SNP 25 a počas festivalu aj v Starej tržnici, v kostole Klarisiek, Slovenskom rozhlase a v Mirbachovom paláci.

Podujatie sa začína o 19.00 hod a potrvá do 2. hodiny rannej.

Vybrané umelecké diela súčasných slovenských umelcov sa predstavia od 20. októbra do 15. novembra v Senci, Stupave a Budmericiach.

 

Erik Bartoš, Woodance, Most SNP.  Foto - bielanoc.sk

 

Prečítajte si aj Na umenie sa počas Bielej noci čakalo v rade. Boli sme pri tom