Sme totiž nepoučiteľné. Zas a znovu padáme do víru zdanlivej dokonalosti. Domácnosť bez smietky, vyleštené okná, vytepované koberce, napečené makronky... Veď aj naše maminky to tak robili. A nech robíme čokoľvek, nikdy to nie je dostatočne dobré a vždy sa dá urobiť viac. Všetko berieme len na svoje bedrá, pretože nik iný to nespraví tak dobre. Aj u influenceriek na „instáči“ to vyzerá úplne inak.

Ale mamy, môžeme si za to samy!

Váš drobec už nikdy nebude obdivovať ozdoby na stromčeku tak, ako práve dnes. Nikdy viac nebude nadšene výskať pri tak nedokonale ozdobenej medovníkovej chalúpke, ako dnes. Nikdy ho neudiví robotický sob, ktorý kýva hlavou ako pri dnešnej prechádzke. Nikdy nebude s nadšením (primeraným svojmu veku) zdobiť koláčiky. Nikdy nebude gúľať očami nad vašimi poznámkami... Každý detský vek má svoje čaro.

Nechceš, aby si tvoj potomok pamätal len vynervovanú mamu, behajúcu s handrou a valčekom na cesto, ktorá len syčí na všetky strany. Alebo mamu, ktorá žije cudzí život v mobile alebo pred telkou? Ten drobec si nebude pamätať na to, či sa ligotala kuchynská linka. Nebude riešiť, či je vyčistená pohovka. Netrápi ho, či jeho balíček bude mať papier dokonale zladený so stuhou a ani to, aký stromček majú tento rok Kardashianky. A tiež nepotrebuje mať v mysli rodičov, ktorí boli duchom stále v práci.

Bude si pamätať práve na moment, keď s mamou obdivoval robotického soba, keď s ockom zapaľoval prskavky a vždy si spomenie na tú vysnívanú hračku v balíčku, možno škaredo dolepenom lepiacou páskou. Ani sa nenazdáme a bude z neho „dospelák“. A z týchto maličkých radostí bude čerpať nielen on, ale hlavne my.

Veď Ježiško sa rodí každý rok, aj napriek kope nevyžehlenej bielizne a fľakom na obkladačkách. Treba mu len otvorené srdcia. A ak vám na poriadku tak veľmi záleží, možno by ste mohli zapriahnuť aj ostatných. Ten fešák na gauči isto rád priloží ruku k dielu a spoločné prípravy majú svoje čaro.

Možno si to budeme musieť stále pripomínať, ale... Mamy, robíme si to samy.  Tak sa viac tešme z maličkostí. Pokojne aj z toho gýčového soba.