To znamená, že ak by som ja bol žena, celý život by som oproti mužom v rovnakej pozícii zarábal podstatne menej. Za celý pracovný život to spolu vytvorí obrovskú sumu v desiatkach tisícoch eur. Neviem ako vám, ale mne by sa to nepáčilo a chcel by som vedieť prečo.

Chápem a dobre si uvedomujem citlivosť a multidisciplinárnosť problému, ale podľa mnohých vedeckých výskumov, hlavný dôvod je značne prekvapivý. Nie je to o diskriminácii, ktorú nechcem zľahčovať a určite sa tiež vyskytuje, ale hlavný dôvod, ktorý to spôsobuje, je odlišné správanie a odlišná psychológia žien a mužov v situáciach, ktoré o tomto faktore rozhodujú. 

Ak ste žena, je dosť pravdepodobné, že nasledujúce otázky budú mať niečo do seba. Skúste sa, prosím, nad nimi úprimne zamyslieť. Máte v myšlienkach niečo ako vnútorný hlas, ktorý vám hovorí:

"Si si istá, že si taká dobrá, ako si myslíš?"

"Prečo nemôžeš byť spokojná s tým, čo už máš?"

"Pozor, nie je dobré byť príliš priebojná a mať dlhé lakte." 

Ak tieto otázniky, či určité pochybnosti cítite, je to vlastne, ak generalizujem, odlišnosť mužov a žien, ktorá stojí za týmto mimoriadne komplexným problémom. Podľa množstva vedeckých výskumov vieme, že hlavný dôvod je v podstate prostý. Podstatne viac mužov ako žien si jednoducho pýta to, čo chce.

Ilustračné foto: pexels.com

Možno je táto informácia frustrujúca, ale zároveň je to podľa mňa dobrá správa. Dá sa to zmeniť a dokážete to efektívne ovplyvniť a zároveň sa vyhnúť niektorým negatívam, ktoré naša spoločnosť pri ženách v tejto problematike nechce vidieť. Žena predsa má byť srdečná, milá a myslieť predovšetkým na iných a nie na seba.

Podvedome sú dievčatá týmto spôsobom vychovávané, podvedome ich do toho tlačia média a sú aj celkovo tlačené spoločnosťou. Preto moja otázka: Dajú sa tieto veci zmeniť a zostať “ženou” bez nutnosti prispôsobiť sa mužskému štýlu? Dajú a ja spolu s kolegyňou, bývalou riaditeľkou Unileveru, Mirkou Klimantovou chceme ukázať ako.

Možno, po prečítaní týchto pár viet to znie trocha ako sci-fi, ale keď sa zúčastníte webináru na túto tému organizovanom komunitou Beelong dňa 7.12 v čase 14:00 - 16:00, trúfam si povedať, že to bude omnoho jasnejšie a odídete s konkrétnymi spôsobmi, ako to zmeniť. Budeme rozoberať kombináciu vedeckých znalostí a výskumov, jednoduchých znalostí z vyjednávania, chápanie odlišnej psychológie mužov a žien a pohľadu ľudí, ktorí absolvovali množstvo pohovorov na strane zamestnávateľa a vedia ako rozmýšľajú tí, ktorí o ohodnotení rozhodujú.

Zároveň spolu s Mirkou chceme ukázať techniky, ktoré sú viac prirodzené ženám a nebude sa jednať iba o zamestnanecký pomer a výplaty, ale zameriame sa aj na svet podnikania a konzultantov.

Na záver sa možno pýtate, prečo by nejaký neznámy muž chcel ženám pomôcť? Aj keď zo znie možno neuveriteľne, ten neznámy muž by rád prispel k zmene, na ktorú mate plný nárok.