Zaplatila 15-tisíc dolárov (13-tisíc eur) za to, aby v systéme SAT (Scholastic Assessment Test) opravili zlé odpovede jej dcéry pri vstupnom teste pre americké univerzity. Herečka Felicity Huffmanová, známa zo seriálu Zúfalé manželky, za to pôjde na 14 dní do väzenia, absolvuje 250 hodín verejnoprospešných prác a zaplatí pokutu 30-tisíc dolárov. Je len jednou z bohatých a vplyvných rodičov, ktorí figurujú v korupčnom škandále s prijímacími testami na prestižné americké univerzity. 

 

Herečka Huffmanová pôjde do väzenia - fotogaléria kliknite si tu: 

“Chcem sa ešte raz ospravedlniť mojej dcére, môjmu mužovi, mojej rodine a vzdelávacej komunite za to, čo som urobila,“ napísala podľa ORF Huffmanová súdu e-mailom. „Chcem sa osobitne ospravedlniť študentom, ktorí tvrdo pracujú na tom, aby sa dostali na univerzitu, ako aj ich rodičom, ktorí robia šialené obete, aby podporili svoje deti.“

Žalujúca strana neprijala argument herečky, že tak robila ako starostlivý rodič. „Rodičovstvo je strašidelné a stresujúce, ale neurobí vás zločincom, nerobí vás podvodníkom. Skôr zabezpečuje, aby ste slúžili ako pozitívny vzor pre vaše deti,” uviedol právnik Eric Rosen. 

Advokát herečky Huffmanovej Martin Murphy uviedol, že zločin bol menej závažný. Iní rodičia zaplatili úplatky až do výšky pol milióna dolárov amerických dolárov (448-tisíc eur).

 

Felicity Huffmanová s manželom, hercom a režisérom William H. Macym a herečkou Evou Longoria, s ktorou hrala v seriáli Zúfalé manželky.  Foto - TASR/AP


Herečka Huffmanová nebola jediná, čo podlácala

Huffmanová sa k podvodu, ktorý média označujú za najväčší v dejinách amerických vysokých škôl, priznala vyšetrovateľom už v apríli. Patrila do skupiny 51 ľudí, kde rodičia podľa prokuratúry zaplatili na úplatkoch spolu 25 miliónov dolárov, aby dostali svoje deti na prestížne univerzity ako Yale, Georgetow alebo Juhokalifornskú univerzitu. Podvod viedol William Rick Singer so svojou spoločnosťou Edge College&Career Network. V skupine boli rodičia i tréneri a peniaze využívali na falšovanie prijímacích testov i na podklady pre získanie športových štipendií. 

Singer sa k všetkému priznal a za vydieranie, pranie špinavých peňazí a bránenie spravodlivosti mu hrozí až 65 rokov väzenia. 

Sudkyňa Indira Talwaniová uviedla, že to čo Huffmanová urobila, nebolo správne. "Vedela, že je to podvod, nešlo o impulzivný čin," dodala sudkyňa podľa CNN. Herečka Felicity Huffmanová bude aj po prepustení rok v podmienke.