Vo veku 91 rokov zomrela po krátkej chorobe v Bratislave ilustrátorka a karikaturistka Božena Plocháňová. Známa bola napríklad vďaka ilustráciám detských knižiek o Osmijankovi, Danke a Janke alebo Opice z našej police.

Zomrela Božena Plocháňová

Bola  jednou z prvých žien, ktoré sa profesionálne venovali kreslenému humoru. Od roku 1953 pôsobila v humoristickom časopise Roháč a pracovala tam až do jeho zániku takmer 40 rokov. Kreslila aj pre Včielku, Ohník či Fifík.

 

Božena Plocháňová - životopis

Božena Plocháňová sa narodila 2. januára 1929 v Prahe, vyrastala v známej pražskej štvrti Vinohrady. Od raného detstva ju bavilo kreslenie. Základy pre kresbu získala počas štúdia na Štátnej grafickej škole v Prahe.

Vydala sa za slovenského výtvarníka Antona Hajdučíka, s ktorým sa zoznámila v Prahe. Presťahovali sa spolu do Bratislavy. Rok pôsobila v Slovenskom národnom divadle (SND) – nie však ako výtvarníčka, ale ako baletka-elévka, keďže sa popri kresbe venovala aj tancu.

V roku 1952 nastúpila Plocháňová do obľúbeného humoristického časopisu Roháč, s ktorým spolupracoval aj jej manžel. Roháč sa stal pôsobiskom Plocháňovej na celých 40 rokov, hoci publikovala svoje kresby aj v iných periodikách.

V Roháči vyrástlo niekoľko generácií karikaturistov. Plocháňová patrila zároveň k prvým ženám, ktoré sa profesionálne venovali kreslenému humoru. Známy bol komiks Bill a Mary, ktorý pôvodne tvorili príbehy westernovo ladeného manželského páru, neskôr sa už preniesli do súčasných reálií. Čitateľov v každom prípade zabávali asi tri desaťročia.

Ťažiskom tvorby Plocháňovej sa stali ilustrácie detských knižiek a školských učebníc. Spolupracovala s významnými slovenskými spisovateľkami, s ktorými ju spájal najmä humor pre deti a vzťah k zvieratám.

Boli to napríklad Mária Ďuríčková, Elena Čepčeková, Krista Bendová, Hana Ponická. Pre jej kresby bola typická veselosť a hravosť, ľahkosť prejavu a zároveň dokonalá výtvarná profesionalita, jednoduchosť, brilantnosť a precíznosť. Jej kresby vždy vyžarujú istú dávku humoru, čím sú príťažlivé pre detského, ale aj dospelého diváka.

Plocháňová kreslila Opice z našej policie a Osmijanka

K najznámejším knihám, ktoré Plocháňová ilustrovala, patria diela Bola raz jedna trieda (Krista Bendová, 1956), Cibuľkove dobrodružstvá (Gianni Rodari, 1959), Hrdinský zápisník (Klára Jarunková, 1960), Danka a Janka (Mária Ďuríčková, 1961, 2010), O Štoplíkovi (Hana Ponická, 1961, 1991, 1999, 2013), Opice z našej police (Krista Bendová, 1966, 1993, 2011), Osmijanko rozpráva... (Krista Bendová, 1967, 1968, 1969, 1973), Meduška (Elena Čepčeková, 1970), Štvornohé rozprávky (Jozef Pavlovič, 1975), Slávnosť u Pipi Dlhej Pančuchy (Astrid Lindgrenová, 1985) či Osmijanko sa vracia (Krista Bendová, 2010).

Kreslila seriály pre deti v časopisoch Včielka, Zornička, Fifík a iné.

V roku 1968 získala Cenu vydavateľstva Mladé letá za knihu Cibuľkove dobrodružstvá. V roku 2009 jej udelili ocenenie Zlatá rybka 2008 za knihu Danka a Janka a v roku 2010 získala kniha Osmijanko sa vracia titul Najkrajšia detská kniha leta.

Žila a tvorila v Bratislave. Bola tri razy vydatá, má dve dcéry.