Neznášam dni, keď je hmla. Taká, že keď vyjdete von, nevidno oblohu. Cez deň žiadne slnko, večer nijaké hviezdy či do tmy svietiaci mesiac. Všade len šedivé nič. Neviem si predstaviť, že by to takto bolo každý jeden deň.

Minule som zhliadla reportáž z Ázie. Boli v nej deti, ktoré dosiaľ nevideli oblohu. Ani na jediný deň. Niežeby boli slepé, len ich obklopuje smog. 

Svetová zdravotnícka organizácia bije na poplach. Úroveň znečistenia ovzdušia v mestách sa v posledných rokoch výrazne zvýšila. Obyvatelia mnohých miest tak vdychujú vzduch, ktorý obsahuje oveľa viac nečistôt než sú povolené limity stanovené WHO. Výsledkom je zvýšené riziko vzniku mozgovej príhody, srdcovo-cievnych chorôb, rakoviny pľúc a iných ochorení dýchacích ciest. Ľudia svojou činnosťou zabíjajú svet okolo seba a ten zas zabíja ich. Nekonečný kruh. Teda, nekonečný len zatiaľ. 

Niekedy nám pripadajú smiešni všetci tí ľudkovia z indických či čínskych miest, ktorí pobehujú po uliciach s rúškom na ústach. Oni však vedia, prečo to robia. Keď vidím, čo v poslednom čase robíme smerom k životnému prostrediu my, bojím sa, aby sme raz po uliciach nepobehovali rovnako.

Nad všetkým dnes vládne biznis. Vieme vyťažiť aj z vlastnej hlúposti, aj z vlastného nešťastia. A tak v mnohých mestách sveta začínajú prosperovať firmy, ktoré produkujú veselé rúška na tvár s modernými vzormi pre dospelých či Mickey Mouseom pre deti a dúšok čerstvého vzduchu natlačený vo fľaši. Je to čosi ako novodobé módne doplnky. Akési „must have" výrobky do kabelky, školskej aktovky, biznis kufríka či seniorskej tašky na kolieskach. Skrátka, sú to veci, bez ktorých sa neoplatí vychádzať z domu. Ani na chvíľočku.

Nechcem sa dožiť dňa, keď sa to vo veľkom začne predávať aj u nás. Preto kým ženské časopisy uvádzajú v „must have“ rubrikách lodičky obliate čokoládou, ružovú farbu vo vlasoch či kabelku v tvare ananásu, som celkom spokojná.

(Autorka je redaktorka mesačníka Dieťa)

 

Prečítajte si aj Pokrok nezastavíš (ale pribrzdiť ho môžeš)

 

Podporte nás a stante sa clenkami klubu