Keď sa pacient dostane na oddelenie Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie LF UK UNB Ružinov čaká, že za ním príde zdatný plastický chirurg. Keď dvere jeho izby otvorí útla a napriek mladému vzhľadu skúsená MUDr. Dorota Červenková, pri prvom kontakte ju osloví sestrička a ďalej čaká na chirurga. Chirurgička Dorota Červenková na operačných sálach nemocnice už pri operačnom stole prestála hodiny viac ako 6 rokov. Pri popáleninách, dekubitoch, chronických, či poúrazových defektoch.

„Často sa spýtajú, či som študentka. Po operácii sa už na tom zasmejeme, ale pred ňou, keď zistia, že ich budem operovať, vidieť na nich obavy. Čakajú, že  príde za nimi veľký pán doktor. Potom prídem ako operatér ja a vtedy majú až strach v očiach. Neveria tomu a často prejavia nedôveru. Vždy to však dobre dopadlo a nikdy nebola žiadna reklamácia,“ zasmeje sa na tom plastická chirurgička.

 

 

V nemocnici je to psychicky náročné 

„Plastickú chirurgiu som chcela robiť od malička. Dnes si  neviem predstaviť, že by som robila niečo iné, aj keď všetko má svoje výhody aj nevýhody. Keď stojíte na operačnej sále a zachraňujete 2/3 popáleného pacienta, tak nad tým neuvažujete. Možno neskôr doma, keď som vyčerpaná, ale v celom kontexte som šťastná, že som sa rozhodla pre rekonštrukčnú chirurgiu,“ vysvetľuje chirurgička Červenková

V nemocnici zachraňuje životy a rieši ťažké stavy. Na operačnej sále je to psychicky aj fyzicky náročné. Preto si chcela nájsť ešte prácu, ktorá by to vyvážila. „V kontraste k nešťastiu, s ktorým sa človek denne stretáva a snahe pomôcť pacientom prežiť, resp. čo najviac obnoviť funkciu častí tela stojí práve estetická medicína s cieľom zlepšiť vzhľad. Tu nezachraňujeme život, ale pomáhame vyzerať a cítiť sa lepšie. Psychicky je to v nemocnici náročné. Človek potom ide veľmi rád urobiť niečo príjemné. Takto sa to pekne kompenzuje a som veľmi rada, že si  na klinike Esthetic moju prácu vážia,“ vysvetlila rozhodnutie pracovať aj v tejto oblasti chirurgička. Pri estetickej medicíne sa venuje aplikáciám výplňových materiálov, botulotoxínu, niťovému liftingu , plazmaterapii, či metódam laserového omladenia.

 

 

Ošetruje laserom

Na rozdiel od nemocnice na klinike Esthetic vzbudzuje dôveru u každého pacientovi. Zameriava sa totiž na ošetrenia laserom, odstraňovanie tetovania, znamienok a iných kožných lézii a na celkové omladzovanie a zlepšovanie kvality kože.

„Napríklad nie každé znamienko musíte automaticky vyrezať, lebo potrebuje histológiu. Na klinike Esthetic máme jednu z najuznávanejších onkologických odborníčok na diagnostikovanie znamienok. Bez pochybností určí, ktoré znamienko môžem odstrániť laserom, a ktoré vyrezať, pretože potrebujeme vedieť, aké bunky sa v ňom nachádzajú. Či nemajú perspektívu malígneho charakteru. Vtedy ho musím vyrezať, pretože po laserovom odstránení odparením zničím celé tkanivo. Výhodou lasera je menšia jazva, ako po chirurgickom odstránení. Aj keď aj tá býva málo nápadná. Stopa po laseri je však určite nenápadnejšia. Záleží to ale samozrejme aj od veľkosti znamienka,“ vysvetľuje chirurgička, ktorá na klinike Esthetic v rámci omladzovania, zlepšovania kvality kože a riešenia jaziev ošetruje aj  frakčným laserom.

„Vzhľad jazvičky napríklad aj po znamienku môžeme ovplyvniť práve laserom. Proces zrenia jazvy, ktorý voláme remodelácia trvá aj rok a pol. U detí aj dva. To je presne ten čas, kedy telo s jazvou pracuje do výsledného stavu. Tento proces sa dá pozitívne ovplyvniť, ale taktiež vieme zásahom laserom vylepšiť vzhľad aj veľmi starých jaziev. Podmienkou ošetrenia je, aby bola jazva pevne zahojená. Každé telo sa regeneruje inak, takže u každého je to veľmi individuálne a musí byť trpezlivý, pretože odstraňovanie jaziev laserom musíme opakovať. Výsledok sa určite dostaví. Jazvy nezmiznú úplne,  ale ostanú oveľa nenápadnejšie. Najviac je účinok badateľný pri hypertrofických jazvách, ktoré sú nad úrovňou okolitej kože, či atrofických napríklad po akné,“  vysvetľuje Dorota Červenková a uvedomuje si rozdiel medzi pacientom a klientom súkromnej kliniky.  

 

 

Pacient a klient nie je to isté 

„Samozrejme, že mám rešpekt pred tým, že na súkromnej klinike estetickej medicíny sa mi pacienti menia na klientov, ale veľmi sa z tejto novej práce teším. Naozaj sú tu náročnejší klienti, lebo tu nejde o zdravotný problém. Na kliniku Esthetic prídu klienti zdraví, len chcú byť krajší, alebo len chcú preventívne vyšetrenia. Takže tu mám opačnú situáciu ako v nemocnici, kde zachraňujeme zdravie. Ak však klienti  majú realistické požiadavky a všetko si dopredu vysvetlíme, tak verím, že ku žiadnym sklamaniam nemôže dôjsť. Viete, na každej klinike estetickej medicíny sa nájdu klienti, pri ktorých môžete urobiť čokoľvek, ale spokojní nebudú nikdy a nikde. Ale, samozrejme, aj toto patrí k práci lekára estetickej medicíny,“ hovorí plastická chirurgička kliniky estetickej medicíny Esthetic Dorota Červenková.

 

Prečítajte si aj Anna Žáková pracovala pre najprestížnejšie svetové značky, aj pre Christian Dior