V užívaní marihuany, pití alkoholu a fajčení sú české deti na prvom mieste v Európe. Je to alarmujúca skutočnosť. Všetko by sa teraz mohlo zmeniť. Akonáhle bude mať učiteľ v Česku dojem, že dieťa je pod vplyvom omamnej látky alebo je opité, podrobí ho testu, a to priamo v škole.

Do českého školstva vstúpi táto zmena vďaka protifajčiarskemu zákonu, ktorý v týchto dňoch predkladá v parlamente české ministerstvo zdravotníctva. Súčasné zmeny by mali priniesť hlavne podrobnú metodiku ako majú školy v prípade testovania detí postupovať.

 

 

Niektoré školy už testujú

Práve metodika, ktorá by mala legálne v novom zákone ukotvené pravidlá, zatiaľ v Česku citeľne chýba. Zatiaľ, čo vodiči sa musia drogovým testom podrobiť povinne, u maloletých to doteraz možné nebolo. A nejasná koncepcia prinášala skôr starosti s uchopením problematiky. Mnoho škôl tak situáciu radšej neriešilo.

„My by sme niečo podobné zaviedli radi, ale ruku na srdce, kto by chcel riskovať, že potom príde zákonný zástupca toho dieťaťa a začne vec riešiť súdne? To si žiadny pedagóg nedovolí, takto riskovať. Ak budú dané jasné pravidlá, legálne ukotvené v zákone, potom by sa školám rozviazali ruky a výsledky by boli viditeľné takmer hneď,“ hovorí Zlata Procházková, triedna učiteľka na pražskej základnej škole.

Naopak, niektoré školské zariadenia sa rozhodli nečakať na prijatie podobného zákona a deti už testujú. Riaditelia tak môžu urobiť len so súhlasom rodičov. Tí musia podpísať formulár, kde prípadné testovanie svojich potomkov rešpektujú. „Problém s tým nemám. Dnes neviete, čo sa môže stať a deti sa nechajú často zlákať k čomukoľvek, takto mám aspoň istotu, že si to niekto všimne,“ hovorí Alena Vohradníková, mamička desaťročného Jakuba.

 

 

Podpisy rodičov školy potrebovať nebudú

Zákon je zatiaľ k postupom testovania veľmi prísny a školy musia nájsť ten správny spôsob, ako deti kontrolovať. Právomoci totiž nemajú a často je problémom aj vysloviť podozrenie, že dieťa užilo omamnú látku. Nový zákon by mohol všetky prekážky odbúrať. Podpisy rodičov už škola potrebovať nebude.

„Deti v Česku užívajú alkohol alebo iné látky už od dvanástich rokov a školy jednoducho musí mať možnosť a nástroj toto ich správanie kontrolovať,“ zaznieva z Ústavného právneho výboru dolnej komory českého parlamentu.

„V dnešnej uponáhľanej dobe si rodičia z časových dôvodov často ani nemusí všimnúť, že ich potomok začal užívať návykové látky. Preškolenie a erudovaní pedagogickí pracovníci a lekári by tak mohli zohrávať ústrednú úlohu pri včasnej diagnostike a začiatku liečby,“ uviedla pre české Parlamentné listy námestníčka ministra zdravotníctva a pedagogička Lenka Teska Arnoštová.

 

 

Testovanie nebude plošné

Test robí kontrolu prítomnosti návykovej látky zo slín dieťaťa, ktoré sa zdá byť pod vplyvom. V prípade, že je pozitívny, pedagóg potom dieťa odovzdá lekárom. Plošné testovanie detí, ktorého sa v rámci prevencie báli predovšetkým rodičia, podľa predkladateľov zákona neprichádza do úvahy. Jednotlivé prípady budú riešené úplne individuálne a malo by ísť naozaj o výnimočné udalosti. „Vyzvať osobu na splnenie povinnosti podrobiť sa orientačnému vyšetreniu alebo odbornému lekárskemu vyšetreniu je ďalej oprávnený,za podmienok stanovených inými právnymi predpismi, zamestnávateľ povinnej osoby, pedagogický pracovník poverený riaditeľom školy alebo školského zariadenia či ošetrujúci lekár povinnej osoby," cituje návrh príslušného zákona.

 

 

Situácia v Česku

Užívanie návykových látok je v Česku najviac rozšírené vo vyšších ročníkoch základných škôl, tu deti často užívajú látky ako je marihuana, nikotín či alkohol. V rámci stredných škôl sú najviac drogami zasiahnuté odborné školy a učilištia.

S odchodom zo strednej škola má skúsenosť s návykovou látkou viac ako 60 percent mladistvých. V užívaní marihuany sú českí školáci suverénne na prvom mieste európskych tabuliek.

 

 

Prečítajte si aj V Prahe môžu s dieťaťom jazdiť v MHD zadarmo aj Slováci

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

podporte nás a vyhrajte

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.