Do lesnej škôlky na okraji Prahy sú zapísané desiatky detí. Veľkú časť dňa trávia vonku, v lese, na lúke alebo na záhrade. Ak im počasie nepraje, potom sa na škôlku premení drevená chata, kde deti dostanú obed. Hlavné motto každého dňa je: sme vonku. A vďaka novele zákona môžu deti prežívať svoje predškolské leta v prírode aj naďalej.

V Česku sa tento rok hlási do škôlok viac ako 400 tisíc detí. Je pre nich ale len 360 tisíc miest. Štát našiel riešenie. Prijatím novely o detských skupinách dali českí zákonodarci i prezident Miloš Zeman koncom mája pomyselnú zelenú aj lesným škôlkam, teda takým, keď sú deti po celý deň vonku. Rodičia tak budú môcť v Česku ďalej posielať svoje deti do predškolských zariadení, ktoré nie sú presne podľa spoločenského pravítka. Lesných škôlok, ktoré fungujú už 5 rokov, je v Česku 120 a navštevuje ich takmer 3 tisíc detí.

 

 

Lepšia motorika i zdravie

To, že deti majú možnosť si všetko vyskúšať na vlastnej koži, vedieť sa o seba postarať, ochutnať prírodu, nie je vo svete žiadnou novinkou. Myšlienka pochádza zo Škandinávie. Prvé lesné škôlky vznikli už v päťdesiatych rokoch v Dánsku, prevzali ich postupne v ďalších európskych krajinách ako Rakúsko, Švajčiarsko alebo Anglicko, ale aj v ďalekom Japonsku.

Rodiča, ktorí deti do lesných škôlok dávajú, majú jasno v tom, čo pre dieťa chcú. Nevadí im, že nechodí na splachovací záchod, alebo že strávi celý deň v gumákoch.

"Páči sa mi, že naša malá už v piatich rokoch vie, ako sa správať k zvieratám, alebo spozná každú rastlinku v lese. Nehovoriac o tom, že dieťa po celom dni na vzduchu spinká ako anjelik. Malého, ktorý má päť mesiacov, ta, chceme dať tiež, je skvelé, že lesné škôlky budú fungovať ďalej ", pochvaľuje si Kateřina Hejlová, ktorej dcéra chodí do lesnej škôlky druhý roko a ani jedna by nemenila.

Lesné škôlky majú veľa výhod aj podľa odborníkov: deti si v nich napríklad rozvíjajú motoriku rýchlejšie, než deti v bežných škôlkach. Spoznávajú všetko, ako sa hovorí, in natura, a nie iba z obrázkov. Mnoho rodičov tiež aplikuje systém striedania, teda, že deti navštevujú lesné škôlku dva dni v týždni a ostatné dni chodia do normálnej škôlky. "Deti z lesa" sú podľa pedagógov tiež otužilejšie a menej choré.

 

 

Slovensko nemá asociáciu

"Les je ako jedno veľké ihrisko a príroda ako múdra učiteľka - trpezlivá, prívetivá aj nekompromisná. Deti vo veku troch až šiestich rokov, ktoré sú najčastejšími návštevníkmi lesných MŠ, nájdu v prírode to, čo práve potrebujú... ", uvádza česká Asociácia lesných MŠ, podľa ktorej je spojenie dieťaťa s prírodou jednou z najdôležitejších vecí a skúsiť by si život v súlade s prírodou mali všetky deti. Aj preto lesné škôlky organizujú cez prázdniny aj prímestské otvorené tábory. Veľkým bonusom lesných škôlok je aj ich pravidlo - mať menší počet detí na jedného učiteľa než v klasických škôlkach.

Na Slovensku máme asi 15 lesných škôlok alebo klubov. „Za najväčší problém považujem, že na Slovensku zatiaľ nie je založená asociácia, ktorá by takéto kluby podporovala v začiatkoch a neskôr prepájala. Prevádzkovanie lesných klubov nie je u nás nijako koordinované a je bez štandardov kvality, takže je ťažké povedať či sú všetky aj reálne lesnými školkami,“ hovorí pre Ženy v meste Renata Černáková, jedna zo zakladateliek lesnej škôlky Domček Lesníček, ktorá chodí pre skúsenosti na letné školy pre pedagógov lesných škôlok do Čiech.

 

 

České lesné škôlky vlastne zachránil predškolský umiestňovací systém, ktorý nie je štát schopný udržať v plusových hodnotách. Doterajšie české zákony by kvôli nesplneniu prísnych hygienických limitov tieto alternatívne škôlky v podstate zničili. Prijatie novely ovplyvnilo okrem iného práve to, že v Česku tragicky ubúda miest v štátnych škôlkach a tie potom musia detí odmietať. Navyše v Česku babyboom nekončí, naopak sa očakáva ďalšia vlna, do plodného veku prichádzajú revolučné a porevolučné silné ročníky budúcich mamičiek. Lesné škôlky tak môžu zostať aj naďalej čiastočným a príjemne alternatívnym riešením.

Svoj boj o existencii však musia viesť ďalej. Od štátu totiž na rozdiel od škôlok a detských skupín nedostanú ani korunu. 

 

 

Prečítajte si aj Mnohým rodičom sa jedlo v jedálňach nepozdáva, tie sa bránia predpismi