PRAHA. Kabinet českého premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) schválil návrh ministra obrany Martina Stropnického (ANO) na povýšenie prvej ženy do generálskej hodnosti. Podľa spravodajského servera Novinky.cz ide o plukovníčku Lenku Šmerdovú. Okrem vlády musí vymenovanie prvej generálky českej armády schváliť ešte prezident Miloš Zeman.

Šmerdová (52) je náčelníčkou odboru doplňovania personálu a v armáde ČR zodpovedá za nábor nových vojakov. V českej armáde pôsobí z celkového počtu 21 tisíc vojakov približne 3000 žien. V plukovníckej hodnosti sú v súčasnosti štyri ženy.

Podľa predchádzajúceho vyjadrenia ministra Stropnického je po 25 rokoch existencie českej armády zrejmé, že by sa súčasťou jej velenia mala stať aj žena.

Podľa náčelníka generálneho štábu Jozefa Bečvářa sa ženy čoraz viac presadzujú aj do veliteľských funkcií. "Armáda už dávno nie je len svetom mužov. V súčasnosti dosahuje podiel žien vo vedúcich pozíciách v armáde už takmer desať percent. To, že by sa prvá žena zaradila aj medzi generálov, je preto logickým krokom," povedal pre denník Právo Bečvář.

.

Prečítajte si aj Peggy Whitsonová zlomila viacero rekordov. Najnovší v počte dní strávených vo vesmíre