České kúpele Luhačovice sú od hraničného priechodu  Starý Hrozenkov vzdialené len 27 kilometrov. Aj preto tam Slováci radi chodia na wellness víkendy. Kúpele lákajú nielen turistov a kúpeľných hostí, ale aj priaznivcov jedinečnej architektúry nášho najznámejšieho architekta Dušana Jurkoviča. Ten tam počas troch rokov ako mladý architekt vytvoril  také jedinečné diela, že Česká republika podala návrh na zaradenie Luhačovíc do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Za posledné dva roky navštívilo Luhačovice viac ako 33 000 klientov.

 

 

Storočná luxusná vaňa

Najznámejší objekt nesie meno svojho tvorcu. Už na prvý pohľad vidieť, že je to Jurkovičov dom. Aj sa tak volá. Charakteristické znaky Jurkovičovej architektúry vám hneď udrú do očí. Typická drevená fasáda, secesný štýl a maľované ornamenty. Tento hlavný kúpeľný objekt kompletne zrekonštruovali pred 13 rokmi. Sú v ňom aj vaňové kúpele s originálnym funkčným sanitárnym vybavením. Môžete si dať napríklad kúpeľ v storočnej luxusnej vani.

 

Jurkovičov dom.

 

Slovenský  architekt kúpele vystaval a o ich rozvoj sa zaslúžil lekár František Veselý . Jeho snahou bolo vybudovať kúpele slovanské duchom aj tvarom. Mali a dodnes  majú svoju atmosféru. Aj vďaka  bohatému kultúrnemu programu. Hlavná sezóna sa otvára práve tento víkend  a tak od  6.  do 8. mája môžete napríklad vidieť, v akých šatách sa tam promenádovala pred 100 rokmi kúpeľná klientela a na akých autách prichádzala. Na otvorenie príde aj najpopulárnejšia česká  speváčka Lucie Bíla.

Luhačovické  prostredie sa zapáčilo aj českým filmárom  - nakrúcajú tam seriál Četníci z Luhačovíc -  pokračovanie známeho televízneho seriálu  Četnické humoresky z obdobia prvej Československej republiky.

 

Jurkovičov dom zvnútra.  Foto -TASR

 

Tristoročné pramene

I keď kúpele vždy ponúkajú spoločenské rozptýlenie,  chodí sa tam najmä kvôli liečivej vode. Tamojšie minerálne pramene sú známe vyše 300 rokov a pre vysoký obsah minerálnych látok sú jedny z najúčinnejších v strednej Európe. Je ich 16. Najznámejší pramení  v centre mesta uprostred kolonády. Jeho meno je odvodené od mena grófa Vincenca , ktorý  dal v 18. storočí v kúpeľoch postaviť  prvé liečebné zariadenie.  Vincentka sa plní do fliaš už 200 rokov a mnohí o nej hovoria aj ako o “lieku našich babičiek”.

 

 

Múzeum nafukovacích hračiek

Deťom minerálne vody aj pre ich zápach  asi chutiť nebudú, ale pohoda a prívetivá atmosféra v kúpeľnom parku má upokojujúci  vplyv aj na neposedné ratolesti. Najmä vtedy, keď im sľúbite, že z kúpeľov pôjdete na neďaleký  Baťov kanál a na plavidle budú môcť držať aspoň na chvíľu kormidlo. Baťák je skvelý aj preto, že v jeho okruhu je niekoľké desiatok  turistických zaujímavostí, vhodných hlavne pre deti.  Môžete sa zastaviť v Múzeu nafukovacích hračiek, zájsť do Archeoskanzenu, do európsky ojedinelej KOVOZOO,  či v prístavisku Uherský Ostroh v podzemí zámku objavovať zabudnutú 3D Atlantídu.  No a na ďalšom výlete môžete spoznať Baťov kanál zo slovenskej strany. Je otvorený od 1.mája.   

 

Kovozoo.

 

Prečítajte si aj Svetová delikatesa z roku 1868 prežila len vďaka žene