Kamarátka pribrala 5 kíl a v obchode zhrozená zistila, že jej konfekčné číslo jej už nepasuje. Zničená na káve oznamuje, že si nemohla kúpiť krásne šaty, lebo jej boli malé. “A nemali väčšie?,” pýta sa druhá kamarátka. Vraj mali, ale to už nie je jej veľkosť. Čo ak si ich kúpi a zasa schudne na tú svoju pôvodnú?  "A kým sa tak stane nebudeš vychádzať z domu?,” pýtame sa. Dáme si spoločnú kávu a ideme kúpiť šaty.

V skrini máme množstvo šiat, o ktorých si myslíme, že nám ešte raz budú dobré. Čísla a konfekčné veľkosti nám riadia náš život. Moja veľkosť je predsa 38! A vždy bola. Nezmierim sa s inou! “Prď na to,” hovorí kamarátka, ktorá je nad tieto veci vždy povznesená. Záleží len na pocite a výraze v tvári. Aj v šatách veľkosti 40 predsa môžeš zažiariť!

Ďalšia kamarátka získala prácu svojich snov. Váha, či ju zobrať, pretože plat nie je úplne taký, o akom snívala. Je o trochu nižší. Vysvetľujem jej, že keď bude prácu robiť s nadšením a láskou, časom jej plat zvýšia a je to predsa TÁ práca, po ktorej vždy túžila. Lenže rodinný rozpočet, menej peňazí na to a na to a na to, čísla nepustia.

Čísla nás často nepustia tam, kam chceme. Toto nemôžem, lebo to zaberie až dve hodiny. Tam ísť nemôžem, lebo to stojí príliš veľa. Nikdy si neurobím dovolenku na mesiac, lebo je to príliš dlho a z práce ma nepustia. Sme stále pripútané k termínom, počtom dní, sumám peňazí, účtom a tomu, čo si ešte môžeme a čo nemôžeme dovoliť. Nie sú to však čísla, čo nás nepustia. Nikto predsa nevytvoril excelovskú tabuľku nášho života. Len my. Nikto neurčil, aké veľké majú byť naše šaty, aké dlhé naše vlasy, koľko centimetrom máme povolené v páse, koľkokrát môžeme ísť na masáž a koľkokrát do roka ku kaderníkovi. Len my.

Striedmosť je úžasná vlastnosť. Aj to mať mieru, vedieť, kedy je čoho tak akurát. Ale niekedy je dobré trošku preusporiadať našu tabuľku a dopriať si niekde aj malú rezervu. Niekde trochu ubrať a niečo si dovoliť pridať. Čísla nášho života nie sú nikde vryté napevno a môžeme s nimi občas vyhandrkovať lepšie podmienky. Veď ide o nás. 

 

Prečítajte si aj Vrátiť sa do školy na jeden deň