O motivácii sa dá hovoriť hodiny a stále tú tému nevyčerpáme. Motivujeme seba a iných, motiváciu potrebujeme k práci alebo k bežnému fungovaniu v živote. Viete motivovať iných? Napríklad vlastné deti? Oni to tiež potrebujú. Aj k zdanlivo banálnym krokom, ktoré od nich očakávame.

Pamätám sa, ako moja teta popisovala strach z toho, že keď bol jej syn malý, dlho nevedel chodiť. Ona a jej muž netrpezlivo čakali na jeho prvé kroky. Už sa aj obávali, či chlapec nemá nejaké zdravotné problémy. Až jeden deň sa chlapec na vlastných rozbehol. Mal totiž motiváciu! Pri lavičke v parku, kde sedel s mamou, našiel štupeľ od fľaše. Jeho mame sa táto hračka nepáčila, tak štupeľ odhodila do trávy. A čo zistila? Že ten predmet bol takou motiváciou, že môj bratranec konečne začal chodiť!

Všetci sme sa nejako v živote rozbiehali, ale každého z nás motivovalo niečo iné. A preto by motivácia mala byť šitá na mieru. Ako v príbehu, ktorý som pred pár dňami počula – ako inak – počas motivačného školenia. Veľmi v mojej hlave zarezonovalo to, čo mi školiteľ povedal. A bolo to len tak, medzi rečou, počas večere.

Jeho príbeh sa týkal pracovnej výzvy, ktorú jemu a ešte dvom osobám pred rokmi predostrela šéfka. Mali pracovať na veľmi dôležitom projekte a všetci sa do toho vložili na sto percent, pretože boli správne motivovaní. Šéfka jednej osobe z tímu povedala, že jeho angažovanosť v projekte bude finančne odmenená, lebo veľmi dobre vedela, že ten človek potreboval peniaze na splácanie vysokého úveru. Môjmu známemu, ktorý bol vtedy čerstvo po vysokej škole, šéfka povedala, že on bude projekt prezentovať pred najlepšími odborníkmi, čo mu otvorí dvere v jeho kariérnom raste. Zabralo to, lebo môj známy sníval o rozbehnutí kariéry psychológa. Tretiu osobu v tíme motivovala ešte ináč. Išlo o ženu, ktorá mala dieťa a potrebovala ho každý deň poobede vyzdvihnúť zo škôlky. Šéfka jej ponúkla, že keď bude projekt úspešný, zohľadní to v grafikone práce tak, aby mladá mama išla poobede pracovať do terénu a vďaka tomu sa skôr dostane do škôlky.

 

 

Jeden cieľ, tri osoby a tri rôzne spôsoby motivácie. Paráda, že?

Možno nám ten príklad poslúži ako inšpirácia v práci, či doma. Lebo nie je nič horšie, ako len vyžadovať, očakávať a byť sklamaný. Aj ten váš puberťák by možno častejšie vynášal bez frflania smeti, keby ste ho správne motivovali. A čo manžel, ktorý s vami kedysi rád varil v kuchyni, ale dnes domácich prác stráni. O pracovných projektoch ani nehovorím.

Klesajúca motivácia plus vysoké očakávania je tá najhoršia kombinácia z možných, ktorá ešte medzi ľuďmi vyvoláva napätia. Na niekoho možno zaberie odhodený štupeľ z fľaše. Tak ako v prípade prvých krokov môjho bratranca. No jeho ďalšie kroky už bolo potrebné motivovať inými prostriedkami. Často sa v našich krajinách vyčíta ľudom lenivosť. Ale možno je to zle nastavená motivácia. Nedá sa totiž stále hádzať štupeľ od fľaše a očakávať, že sa za ním zakaždým všetci rozbehnú.

 

Prečítajte si aj Zostarnúť s nevkusom