Úplne prvé mi napadlo tancovať, pretože ples je o párovom tanci. To znamená, že muž a žena pretancujú celú noc. Moji rodičia radi tancujú a vždy keď bola príležitosť, „trsli“ si aj doma. Dokonca sme mávali vlastné rodinné tanečné zábavy. V sobotu popoludní prišiel krstný otec a už sme sa so sestrou zvŕtali. Obaja otcovia nás učili tancovať polku, valčík, tango alebo sme si vymýšľali šialené kroky.

Púšťali sme platne, smiali sme sa, skákali po gauči. Krstný otec ako parketový lev nás učil, ako sa tancuje na jednom štvorcovom metri tak, aby sme sa vedeli vyhýbať ostatným v tlačenici na parkete. Boli to krásne časy a veľmi pekná tradícia, ktorú sme preniesli s manželom aj k nám domov. V nedeľu počas raňajok počúvame moju obľúbenú hudbu a po raňajkách si často aj zatancujeme. Naposledy sa syn hodil o zem a plakal. Dalo nám veľa práce, kým sme z neho vytiahli, čo mu je. Prezradil, že aj on chce tancovať.

Tak sme tancovali v trojici, potom v dvojici a skončili sme pri detských pesničkách a baletných kreáciách mladého džentlmena. Či už syna naučíte tancovať vy, alebo ho dáte do tanečnej školy (my plánujeme aj tanečnú), je na vás, no pre dobrý pocit zo seba na plese je vhodné začať s tancom už mladom veku, tak ako s mnohými inými zásadami, pravidlami a zručnosťami. Viete, koľko žien by si rado zatancovalo na zábavách, oslavách, no povedia, že ich muž netancuje? Tanec robí ľudí šťastnými, aj preto sa ľudia na plesy tešia a navštevujú ich.

Najdôležitejšie pravidlá pri tanci:

  • Prvý tanec patrí mužovej partnerke.
  • Ak vyzve iný muž synovu partnerku do tanca, syn opätuje toto gesto partnerke druhého muža.
  • Ak žena prejaví záujem o tanec, muž by jej mal vyhovieť.
  • Po skončení tanca odvedie muž ženu k stolu alebo inam. Žena ide sama len na toaletu.

Ples spolu s banketom sú najvyššie spoločenské podujatia, to znamená, že sa od zúčastnených očakáva veľmi vyberané správanie, vhodný typ oblečenia a celková úprava. Synov učíme, že na ples sa chodí s partnerkou a muž je po celý čas plesu jej partnerom. Vyzdvihne ju doma a potom ju tiež odprevadí domov. Ponúkne jej pravé rameno, aby sa ho mohla pohodlne pridŕžať. Nikdy však synovi nedovoľte, aby držal dámsku kabelku. Tá patrí do rúk iba žene.

Naučme synov vysloviť kompliment, pochvalu, nie lichôtku. Lichôtka je neoprávnená pochvala. Ak napríklad obaja vedia, že žena vyzerá zle, no muž chce zachrániť situáciu a povie, že žena vyzerá vynikajúco, je to lichôtka. Žene to v tej chvíli nepomohlo, pretože si uvedomuje, že muž nemyslí svoje slová vážne. Kompliment je vyzdvihnutie reálnej skutočnosti a pri oprávnenom komplimente, pochvale žena zažiari.

Muž pomáha žene pri nastupovaní a vystupovaní z auta (ak už môže piť alkohol, je ideálne prísť aj odísť taxíkom). Ideálny čas odchodu z plesu je medzi polnocou a druhou hodinou ráno.

Naučme synov vhodne komunikovať – klásť otázky, zapájať sa do rozhovoru, vhodne začať a ukončiť rozhovor, zmeniť tému rozhovoru. Témy rozhovoru nemajú zraňovať, ale majú byť zdrojom úsmevu, primeranej zábavy a radosti.

Z pravidiel správania sa na plese bude potrebovať vedieť pozdraviť, predstaviť sa, podať ruku (kým si sadne za stôl, zoznámi sa s ostatnými spolustolovníkmi a podá im ruku), pracovať so stoličkou, ovládať stolovanie, usádzať svoju partnerku po svojej pravej ruke, používať plátennú vreckovku, pomáhať žene s kabátom.

Naučme synov nenútene sa usmievať. Taký úsmev ide zo srdca.

.(Autorka je lektorkou spoločenskej etikety a biznis protokolu a autorkou blogu Vychovávam zo syna džentlmena)

Prečítajte si aj Pozvánka na ples vám prezradí, akú bude mať úroveň