Nemám čas

Ak striedavo vysedávate jamy na kancelárskej stoličke a na šoférskom mieste v aute, bez kompenzácie vo forme pravidelného pohybu začne skôr alebo neskôr telo štrajkovať. Či sa ako prvý ohlási karpálny tunel, seknutie krížov alebo niečo iné, nepríjemné, boľavé a psychosomatického pôvodu, môžete len hádať.

„Z vlastnej praxe poviem, že časovú výhovorku počúvam častejšie od žien, ktoré majú deti. Áno, rozumiem, majú iné priority, ale vždy je potrebné nájsť si aj čas na seba, pretože deti predsa kopírujú svojich rodičov a teda šťastná mama – cvičenie uvoľňuje endorfíny, nehovoriac o krajšej postave – vytvára šťastný domov,“ motivuje trénerka Veronika Aschenbrenner.

Nemám energiu

Jasné, že po únavnom dni vás to viac láka na gauč ako do tenisiek s pokynom: hajde, cvičiť! Aj tu sa ale dá nájsť spôsob, ako prekonať samú seba. Napríklad si naplánovať tréning pred začiatkom pracovného dňa. Hoci by to znamenalo vstávanie o dve hodiny skôr, dá sa naň zvyknúť a sebazapieranie je len dočasné, kým pozitívny efekt cvičenia je dlhodobý.

„Cvičenie nevybíja, naopak, dobíja energiu! Ľahšie sa vyrovnáte so stresom v osobnom či pracovnom živote a budete mať pozitívny pocit, že ste pre seba spravili niečo zdravotne osožné. Ak je váš tréning skutočne vyvážený, budete sa po ňom cítiť lepšie ako pred ním, minimálne zažijete pocit príjemnej únavy,“ hovorí trénerka Andrea Fiedlerová.

Nepotrebujem to

Načo si dávať do tela, keď máme celý deň „lietačky“ a od rána do večera sa prakticky nezastavíme... Nuž, je to iluzórne. „Byť celý deň v pohybe a cvičiť je veľký rozdiel,“ vysvetľuje Veronika Aschenbrenner. „Je potrebné myslieť aj na budúcnosť a stav svojho chrbta, oporného systému, držanie tela. Pri športe nemusí byť jediným cieľom chudnutie, či pohyb. Ide aj o fyziologické faktory.“

Dokonca ani toľko skloňovaných 10000 odporúčaných krokov denne pre fit kondíciu neplatí paušálne. Potrebovali by sme udržať tempo troch krokov za sekundu, aby sme sa dostali do aeróbneho pásma, a vydržať tak dlhšie ako pol hodinu, aby malo provizórne cvičenie skutočne význam.

„Som srdcom bodybuilder, takže moja odpoveď znie: ak si celý deň na nohách, dáme aspoň ruky,“ vtipkuje tréner Milo Káňa. „Tréning skladám tak, že ak máte svalovku, cvičíme niečo iné. V tele je viac ako 600 svalov. Vždy sa dá niečo vymyslieť. Dokonca aj keď je napríklad zlomená noha alebo ruka.“

Nefunguje to

Prekonali ste sa, skúsili ste fitko, dokonca nie raz. Nechcete hodnotiť hneď, viete, že sa to nemá, počkáte mesiac. Výsledok? Stále žiaden. „Ale čo je to mesiac? Dieťa má rok a urobí sotva pár krokov, potom je dlho jeho chôdza neistá,“ ilustruje Milo Káňa. „Až približne od troch rokov po rozvití jemnej motoriky už behá a dá sa hovoriť o prvých tréningoch. Nebojte sa, dámy, vám to tak dlho trvať nebude, no istý čas tomu predsa len treba dať.“

Na riziko začiatočníckej demotivácie upozorňuje Andrea Fiedlerová: „Keď je niekto nováčik, stojí za to nájsť si trénera, lebo dôjsť bez odbornej pomoci na to, aká je správna technika cviku a aký typ tréningu zvoliť, môže byť zdĺhavý proces a nik nezaručí, či sa skončí úspešne. Cvičenec tak nebude vidieť výsledok a prestane cvičiť úplne.“

Ďalším možným problémom je hlad, ktorý po fyzickej aktivite narastá, a mnohí fitnes začiatočníci si po cvičení doprajú viac v domnienke, že môžu, veď to všetko „spália“.

Odborníci pritom varujú, že pri formovaní tela závisí až 75 % úspechu od zloženia stravy. Vieme, nie je to fér, ale akokoľvek sa nadriete na trenažéroch, ani prepotené tričká nie sú ospravedlnením pre likvidáciu litrového balenia zmrzliny, keď to na vás príde.

Nestojí to za to

Cvičiť sa dá takmer kdekoľvek, no vybavenosť fitnescentier je istou pridanou hodnotou. S ich návštevou sa spája celý rituál: oblečiete si obľúbený cvičebný úbor, absolvujete tréningovú rutinu. A hlavne, počas cvičenia vás nebude nik a nič rozptyľovať, pretože ste na mieste, kde sa chodí robiť práve a len to jedno – cvičiť.  

„Dnes je možné navštevovať fitnescentrum za 20 eur za mesiac. To je veľa? Veď to sú dve-tri kávičky, jeden večer vonku pri drinku,“ porovnáva Veronika Aschenbrenner.

„Odporúčam zaplatiť si pár hodín u dobrého trénera, ktorý vysvetlí problematiku, techniku, či poradí. Prípadne sa dohodnite dve-tri kamarátky a hodina s trénerom vás vyjde lacnejšie. Myslite na to, že investícia do seba sa vždy oplatí.“