Vieme vycítiť, čo si autista myslí, čo cíti, aby sme mu dokázali pomôcť? Aj na tieto otázky odpovedá pozoruhodná knižka Prečo skáčem, ktorú napísal Naoki Higašida, keď mal iba trinásť rokov.

Naoki má totiž vážnu formu autizmu, ale napriek tomu sa naučil komunikovať s okolitým svetom. Vo svojej knižke vysvetľuje záhadné správanie autistov, prezrádza, ako vnímajú čas, život, krásu a prírodu. Svoje rozprávanie končí prekrásnou poviedkou Som stále tu, ktorá dokazuje, že autistom nechýba humor, fantázia ani empatia.

„Môj autizmus je zatiaľ nevyliečiteľný,“ píše v závere knihy autor. „Čo so mnou bude? Keď som bol malý, táto otázka mi robila veľké starosti. Bál som sa, že s autizmom nikdy nebudem môcť žiť ako normálny človek... Dúfam, že po prečítaní mojich riadkov pochopíte všetky bariéry, ktoré z autizmu vyplývajú. Nepramenia v našom sebectve či egocentrizme. Ak pochopíte pravdu o nás, darujete nám iskričku nádeje.“

 

 

Kniha Prečo skáčem je cennou príručkou pre rodinných príslušníkov, učiteľov a opatrovateľov. Prispieva k búraniu barikád medzi zdanlivo antagonistickými svetmi – svetom „normálnosti“ a svetom „inakosti“.

„Keď skáčem, moje emócie stúpajú vysoko k oblohe. Konečne si cítim končatiny – odpružené nohy a tlieskajúce ruky. A to je veľmi príjemné! Pri poskakovaní mám pocit, akoby som zhadzoval putá, ktoré mi zväzujú telo. Cítim sa ľahší...“

 

Prečítajte si ďalšie tipy na knihy

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.