BRATISLAVA. „Situácia je naozaj vážna. Veľmi veľa žien nemá vlastnú podprsenku, keďže si na cestu brali len jednu, no častým praním v rukách sa jednoducho zničili,“ hovorí o situácii žien na macedónsko-gréckych hraniciach v oblasti Idomeni dobrovoľníčka Kaja Bernátová. Strávila ta týždeň cez Inštitút pre migráciu a komunikáciu.

Rozdeľovala oblečenie, obuv a hygienické potreby ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou v Sýrii či pred režimom v Afganistane. V tábore podľa informácií médií uviazlo až 15 tisíc utečencov. „Pred odchodom z domova nečakali, že niekde uviaznu na zatiaľ dva mesiace, lebo hranice boli zatvorené nečakane,“ hovorí.

 

 

 

Len 30 kusov na tisícky žien

Na problém s podprsenkami a spodnou bielizňou ju upozornili samotné utečenkyne. Prosili ju, aby im nejaké doniesla, pretože o svoje prišli.

Pri hľadaní v sklade s oblečením zistila, že k dispozícii sú len tri podprsenky a asi 30 nohavičiek, ktoré však boli očividne používané. Pritom medzi utečencami je asi polovica žien, z nich mnohé tehotné, či matky.

Hygiena v tábore je strašná a situáciu podľa nej zhoršuje aj dlhodobo veľmi teplé počasie. Častým praním sa tak veci rýchlo ničia, vysvetľuje. Chýbajú hlavne nohavičky.

„Jedna mladá slečna mi medzi rečou povedala, že je ich totálny nedostatok, lebo sa po ceste zašpinili či použili na zastavenie krvácania, takže si ženy v tábore zdieľajú nohavičky podla toho, ktorá práve menštruuje,“ hovorí.

Ženy sú takto nútené chodiť medzi tisíckami mužov a žien bez spodného prádla.

 

 

 

Darujte nohavičky

„Do skladu denne chodia dodávky so zozbieranými vecami, na podprsenky a spodné prádlo očividne málokto myslí,“ hovorí. Rozhodla sa preto zorganizovať zbierku Daruj dôstojnosť. Za prvé dva dni sa zapojilo asi 30 žien. Záujem však rastie.

Zbierka prebieha do 26. apríla, kedy sa vracia späť do Idomeni. Ak máte chuť pomôcť, stačí sa jej ozvať mailom či cez sociálne siete. Zbierajú sa výhradne nohavičky a podprsenky – skôr väčšie veľkosti. „Najlepšie sú najobyčajnejšie jednofarebné kusy a nie tango nohavičky kvôli zlej hygiene a nepoužiteľnosti v prípade menštruácie,“ hovorí.

Pre veľký záujem, je po novom spodné prádlo možné odovzdať na Košickej 6 v Bratislave, a to:
v piatok 15.4. od 17:00 do 20:00 alebo v sobotu 16.4. od 13:00 do 20:00.

Ak vám nevyhovuje ani jeden z termínov, zberné miesto bude otvorené opäť o týždeň. Stále sa však môžete dohodnúť aj individuálne.

 

 

Prečítajte si aj Nosič pre deti utečencov ušijete za dve hodiny, aj keď šiť neviete vôbec